برداشتن قلم، رئیس جمهوری چک را شرمنده کرد

واسلاو کلاوس، رییس جمهوری چک حق نشر عکس Reuters
Image caption رییس‌جمهوری چک می‌گوید برداشتن قلم در چنین مراسمی عادی است

ویدیویی از واسلاو کلاوس، رئیس‌جمهوری چک، در حال برداشتن قلمی تشریفاتی که در سایت یوتیوب منتشر شده، بیش از یک میلیون و پانصد هزار بازدید کننده داشته است.

در این ویدیو، رئیس‌جمهوری چک در نشست خبری خود با رئیس‌جمهوری شیلی، قلمی جواهرنشان را مخفیانه در جیب خود می‌گذارد.

مقامات شیلی می‌گویند که مهمانان می‌توانند بعد از مراسم امضای رسمی قلم را با خود ببرند.

با این حال انتشار این ویدیو در رسانه‌ها باعث شرمندگی رهبر چک شده است.

تلویزیون چک این ویدیو را در حالی پخش کرد که دایره‌ای قرمز رنگ دور قلم کشیده شده بود و با فلش قلم نشان داده می‌شد. این تصاویر همراه با آهنگی که حال و هوایی جنایی دارد، بعداً در یوتیوب منتشر شد.

امری عادی

ویدیو، آقای کلاوس را نشان می‌دهد که در حالی که رئیس‌جمهوری شیلی نطق خوش آمد گویی‌اش را قرائت می‌کند، قلم را که با قطعات جواهر نیمه قیمتی شیلی مزین شده است، برداشته و نگاه می‌کند.

آقای کلاوس بعد قلم را زیر میز می‌برد و به نظر می‌رسد که آن را در جیبش می‌گذارد و بعد از بستن دکمه‌های کتش، در جعبه خودکار را می‌بندد و آن را کنار می‌گذارد.

یک سخنگوی آقای کلاوس گفت: "در سفرهای رسمی، دریافت قلم با نشان کشور میزبان توسط رئیس‌جمهوری و دیگر مقامات کشور مهمان، امری عادی است."

خبرگزاری نوینکی از آقای کلاوس نقل کرده است که "برداشتن قلم در چنین مراسمی کاری عادی است."

او همچنین گفته است که این قلم عادی بوده و خودنویس نبوده است.

این ویدیو در سایت فیس‌بوک هم خبرساز شده است. گروهی در سایت فیس‌بوک خواسته‌اند تا در روز دوم می، برای رییس جمهوری چک قلم فرستاده شود، چون به گمان این گروه "به نظر می رسد رئیس جمهوری قلم برای نوشتن ندارد."