'زمان برای نجات مردم لیبی از دست می‌رود'

نشست گروه تماس در قطر حق نشر عکس Reuters
Image caption در نشست قطر درباره حمایت سیاسی و مالی از مخالفان قذافی و همینطور نحوه عملیات ناتو در لیبی گفتگو خواهد شد.

شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر در آغاز نشست بین‌المللی، که درباره وضعیت لیبی در قطر آغاز شده است، گفت که با گذشت هر روز تعداد قربانیان در لیبی بیشتر خواهد شد و این کشور با بحرانی انسانی روبرو است.

مخالفان مسلح، که هدفشان سقوط حکومت معمر قذافی است، برای اولین بار در نشستی دیپلماتیک در سطحی بالا شرکت می کنند و قرار است در طول این نشست با گروه تازه‌ای که نامش "گروه تماس" است ملاقات و گفت و گو کنند.

گروه تماس در ۲۹ مارس پس از نشستی در سطح وزیران در لندن تشکیل شد. این گروه شامل قدرت های اروپایی، آمریکا و متحدان آنها در خاورمیانه و چند سازمان بین المللی است.

گروه تماس در نشست قطر درباره حمایت سیاسی و مالی از مخالفان قذافی و همینطور نحوه عملیات ناتو در لیبی گفتگو خواهد کرد.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در سخنان خود در این نشست خواهان حضور کشورهای بیشتر در ائتلاف برای انجام حملات هوایی در لیبی شد.

آقای هیگ گفت اگر چه درگیری مخالفان با معمرقذافی از نظر نظامی به بن بست رسیده است اما هنوز می توان با استفاده از دیپلماسی و تحریم، فشار بر رهبر لیبی را بیشتر کرد.

بریتانیا و فرانسه هر دو خواهان بیشتر شدن عملیات هوایی ناتو در لیبی هستند در حالی که ناتو اعلام کرده است با توجه به امکاناتی که نیروهایش در اختیار داشته، عملیات ناتو در لیبی قابل قبول بوده است.

'هم صدا'

ایتالیا هم اعلام کرده است جامعه جهانی باید گزینه کمک نظامی به مخالفان معمر قذافی را در نظر گیرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، موریتزیو ماساری، سخنگوی وزیر خارجه ایتالیا در حاشیه این نشست گفت: "کمک تسلیحاتی به مخالفان، بدون شک یکی از موضوعات مورد بحث در این جلسه است."

اگر چه او گفت که بعید است در این نشست در این باره تصمیم‌گیری شود.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم در این نشست گفت بیش از نیمی از جمعیت لیبی ممکن است نیاز به کمک های بشردوستانه داشته باشند.

آقای بان ضمن بد تر شدن وضعیت مردم لیبی گفت: "در بدترین شرایط ممکن است نیاز به کمک به سه میلیون و ششصد هزار نفر باشد."

به گفته دبیر کل سازمان ملل متحد حدود ۴۹۰ هزار نفر از آغاز بحران در لیبی این کشور را ترک کرده اند و حدود ۳۳۰ هزار نفر مجبور به مهاجرت در داخل این کشور شده اند.

آقای بان درباره برخورد سیاسی با بحران لیبی گفت که جامعه جهانی باید در برخورد با این کشور"هم صدا" باشد.

این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که حمله‌های نیروهای دولتی و طرفداران سرهنگ قذافی به شهر مصراته ادامه دارد. این شهر که تحت کنترل نیروهای مخالف دولت لیبی است، برای بیش از ۶ هفته است که در محاصره قرار دارد و گروه های مدافع حقوق بشر هشدار داده‌اند که ساکنان آن با کمبود منابع غذایی و دارو روبه‌رو هستند.

مطالب مرتبط