فدرالیسم

به روز شده:  17:04 گرينويچ - چهارشنبه 13 آوريل 2011 - 24 فروردین 1390

مدیا پلیر

بهترین راه رسیدگی به حقوق اقلیت‌های قومی در ایران چیست؟

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

بهترین راه رسیدگی به حقوق اقلیت‌های قومی در ایران چیست؟ آیا فدرالیسم می‌تواند الگویی مناسب برای حل این مسئله باشد؟

کمتر موضوعی در صحنه سیاست ایران است که به اندازه خواست‌های اقلیت‌های قومی، حساسیت انگیز باشد. عده یی حقوق اقلیت‌های قومی در ایران را مسئله نمی‌دانند و انگیزه پرداختن به آن و بحث در مورد آن را زیر سوال می‌برند. عده یی دیگر می‌گویند مسئله اقلیت‌های قومی در ایران، گره یی ناگشوده ست و در توان نظام کنونی برای گشودن آن تردید جدی دارند و حساسیت دولت‌ها در مورد اقلیت‌های قومی را زیر سوال می‌برند. در یک سو، گفته می‌شود در میان اقوام مختلف در ایران همزیستی مسالمت آمیز وجود دارد و در سوی دیگر، گفته می‌شود این همزیستی به قیمت پایمال کردن حقوق اولیه اقلیت‌های قومی و محروم نگه داشتن بخش‌های وسیعی از ایران بوده است. حقیقت کجاست؟ در این یا آن سوی این مجادله، یا جایی میانه این دو. آیا الگوی تازه برای تنظیم مناسبات گروه‌های قومی، در چارچوب ایران واحد، یک نیاز واقعی و مبرم است یا صحبت از الگویی تازه برای حل مسئله قومی، به تضعیف پیوندهای ملی می‌انجامد؟ الگویی که اینجا و آنجا تحت نام فدرالیسم پیشنهاد می‌شود، تا چه حد با ویژگی‌های جامعه ایران سازگار است؟

در پنل اول، پیروز مجتهدزاده استاد علوم سیاسی و هاشم احمدزاده استاد جامعه‌شناسی به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، زلیخا نوری و وهرز هنری پاسخ می‌دهند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.