'گروه تماس': قذافی باید کنار رود

به روز شده:  17:55 گرينويچ - چهارشنبه 13 آوريل 2011 - 24 فروردین 1390

نشست گروه تماس در مورد لیبی در دوحه

وزیران خارجه کشورهای مخالف معمر قذافی - رهبر لیبی - امروز در اجلاسشان در دوحه پایتخت قطر تصمیم گرفتند صندوقی را ایجاد کنند تا در کوتاه مدت نیازهای مالی مخالفان را برطرف کند.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

"گروه تماس" لیبی که به تازگی شکل گرفته و روز چهارشنبه در شهر دوحه نشست داشت، خواستار کناره گیری معمر قذافی از قدرت شده است.

این گروه گفت که ادامه حضور آقای قذافی، احتمال یافتن هرگونه راه حلی برای بحران در این کشور را تهدید می کند و لیبیایی ها باید اجازه یابند سرنوشت خود را رقم بزنند.

گروه تماس روز ۲۹ مارس پس از نشستی در سطح وزیران در لندن تشکیل شد. این گروه شامل قدرت های اروپایی، آمریکا و متحدان آنها در خاورمیانه و چند سازمان بین المللی است.

درخواست کناره گیری سرهنگ قذافی در بیانیه نهایی این گروه که توسط ولیعهد قطر قرائت شد مطرح شده است.

این اجلاس محل اولین حضور پررنگ دیپلماتیک مخالفان مسلح بود که قصد سرنگونی سرهنگ قذافی را دارند.

گروه تماس لیبی همچنین موافقت کرد به "حمایت مادی" از مخالفان ادامه دهد و همچنین ارسال کمک پولی به آنها را در نظر بگیرد.

پیشتر بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد به نمایندگان حاضر در اجلاس گفت که بیش از نیمی از جمعیت شش میلیون نفری لیبی در نهایت ممکن است به کمک انساندوستانه نیاز پیدا کنند.

در آغاز نشست دوحه، شیخ حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر گفت که با گذشت هر روز تعداد قربانیان در لیبی بیشتر خواهد شد و این کشور با بحرانی انسانی روبرو است.

ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در سخنان خود در این نشست خواهان حضور کشورهای بیشتر در ائتلاف برای انجام حملات هوایی در لیبی شد.

آقای هیگ گفت اگر چه درگیری مخالفان با معمرقذافی از نظر نظامی به بن بست رسیده است اما هنوز می توان با استفاده از دیپلماسی و تحریم، فشار بر رهبر لیبی را بیشتر کرد.

"از آغاز بحران در لیبی، حدود ۴۹۰ هزار نفر این کشور را ترک کرده اند و حدود ۳۳۰ هزار نفر مجبور به مهاجرت در داخل این کشور شده اند."

دبیرکل سازمان ملل متحد

بریتانیا و فرانسه هر دو روز سه شنبه خواهان تشدید عملیات هوایی ناتو در لیبی شدند. ناتو در واکنش به این درخواست اعلام کرد که خوب عمل کرده است.

ایتالیا هم اعلام کرده است جامعه جهانی باید گزینه کمک نظامی به مخالفان معمر قذافی را در نظر بگیرد.

دبیر کل سازمان ملل متحد می گوید از آغاز بحران در لیبی حدود ۴۹۰ هزار نفر این کشور را ترک کرده اند و حدود ۳۳۰ هزار نفر مجبور به نقل مکان در داخل شده اند.

آقای بان درباره برخورد سیاسی با بحران لیبی گفت که جامعه جهانی باید در برخورد با این کشور "هم صدا" باشد.

این نشست در شرایطی برگزار می‌شود که حمله های نیروهای دولتی و طرفداران سرهنگ قذافی به شهر مصراته ادامه دارد.

این شهر که تحت کنترل نیروهای مخالف دولت لیبی است، برای بیش از ۶ هفته است که در محاصره قرار دارد و گروه های مدافع حقوق بشر هشدار داده‌اند که ساکنان آن با کمبود منابع غذایی و دارو روبه‌رو هستند.

درخواست قاطعانه در اجلاس دوحه برای کناره گیری قذافی از بیانه ای که روز 29 مارس در کنفرانس لندن - هنگام تشکیل گروه تماس - مطرح شده بود فراتر می رود. در بیانیه آن کنفرانس آمده بود که سرهنگ قذافی مشروعیت خود را از دست داده است.

پیشتر در هفته جاری "شورای ملی گذار" که مخالفان مسلح آقای قذافی تشکیل داده اند پیشنهاد اتحادیه آفریقا برای یک آتش بس را رد کرد زیرا در آن به کناره گیری فوری سرهنگ قذافی اشاره ای نشده بود.

نمایندگان "شورای ملی گذار" در اجلاس دوحه سخنرانی کردند. این شورا می خواهد از سوی جامعه جهانی به عنوان صدای مردم لیبی به رسمیت شناخته شود.

موسی کوسا وزیر خارجه سابق لیبی که ماه گذشته به بریتانیا گریخت نیز در این کنفرانس حضور داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.