اوباما سیاست بلندمدت مقابله با کسری بودجه را تشریح کرد

باراک اوباما حق نشر عکس AFP
Image caption آقای اوباما گفت که قصد کاهش کسر بودجه تا سال 2023 به میزان 4 تریلیون دلار را دارد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا سیاست خود برای کاهش کسر بودجه شدید آمریکا را با تاکید بر اینکه این اقدام نباید به نظام تامین اجتماعی آسیب برساند اعلام کرده است.

او روز چهارشنبه مجموعه ای از برنامه های افزایش مالیات و کاهش مخارج را با هدف کاهش کسر بودجه به میزان 4 تریلیون دلار تا سال 2023 اعلام کرد.

به علاوه او با حمله به پیشنهاد اخیر جمهوری خواهان برای کاهش کسری بودجه گفت این پینشهادها به فقرا و افراد مسن ضربه می زند درحالی که از مالیات ثروتمندان می کاهد.

براساس پیشنهاد آقای اوباما مالیات ثروتمندان افزایش خواهد یافت، اقدامی که رهبران جمهوری خواهان در کنگره به سرعت رد کردند.

انتظار می رود که مساله کسر بودجه فدرال آمریکا در انتخابات سال 2012 یک موضوع عمده مبارزات باشد.

پیش بینی می شود که کسری بودجه آمریکا در سال جاری به یک و نیم تریلیون دلار برسد و هم دموکرات ها و هم جمهوری خواهان گفته اند که کاهش آن باید در اولویت باشد.

آقای اوباما روز چهارشنبه در سخنانی در دانشگاه جورج واشنگتن گفت: "باید در حد توانایی هایمان زندگی کنیم، کسری بودجه را کاهش دهیم، و دوباره به مسیری بیافتیم که امکان پس دادن بدهی هایمان را فراهم می آورد."

او افزود: "و باید این کار را به شکلی انجام دهیم که به روند احیای اقتصادی و سرمایه گذاری لازم برای رشد اقتصاد، ایجاد کار و بهتر شدن آینده ضربه نمی زند."

آقای اوباما تاکید کرد که کاهش مخارج نباید به شبکه تامین اجتماعی آمریکا، مانند مزایای بازنشستگی و برنامه های بیمه بهداشتی برای فقرا و سالخوردگان آسیب برساند.

جمهوری خواهان نیز پیشنهاد جداگانه ای مطرح کرده اند که در زمینه کاهش کسری بودجه از طرح اوباما فراتر می رود و در مجموع قصد کاستن از آن به میزان شش تریلیون و 200 میلیارد دلار طی یک دهه آینده را دارد. اما بخش اعظم این برنامه با زدن از برنامه های دولتی که به فقرا و سالمندان کمک می کند صورت می گیرد.

این پیشنهاد که توسط پل رایان، رئیس جمهوری خواه کمیته بودجه مجلس نمایندگان آمریکا، ارائه شده است همچنین به طور قابل توجهی از مالیات ثروتمندان آمریکایی می کاهد.

اما آقای اوباما روز چهارشنبه این پیشنهاد را مورد حمله قرار داد. او به خصوص از کاهش مالیات برای ثروتمندان در طرح جمهوری خواهان درحالی که این طرح سالمندان را وامی دارد مبلغ بیشتری بابت هزینه های درمانی بپردازند انتقاد کرد.

او گفت: "واقعیت این است که بینش آنها بیش از آنکه مربوط به کاهش کسری بودجه باشد با هدف تغییر اصل قرارداد اجتماعی آمریکا صورت می گیرد."

اما چهره های ارشد جمهوری خواه که آقای اوباما پیشتر آنها را از جزئیات طرحش آگاه کرده بود، درخواست او برای افزایش درآمد از طریق بالا بردن مالیات ثروتمندان را رد کرده اند.

مجلس نمایندگان آمریکا که در کنترل جمهوری خواهان است روز جمعه طرح آقای رایان را به رای خواهد گذاشت.

میچ مکانل رهبر اقلیت جمهوری خواه سنا گفت: "ما فکر نمی کنیم که کمبود درآمد مشکل ماست، و بنابراین درباره افزایش مالیات بحث نخواهیم کرد."

جمهوری خواهان با قوت گرفتن از جنبش "تی پارتی" که در زمینه بودجه به شدت محافظه کار است به یک رشته موفقیت هایی دست یافته اند که از جمله وادار کردن دولت به کاهش 38.5 میلیارد دلاری هزینه های عمومی برای باقی سال مالی جاری است.

به گفته تحلیلگران آقای اوباما امیدوار است که با گرم شدن مبارزات انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 بتواند ابتکار عمل در این زمینه را از جمهوری خواهان پس بگیرد.

مطالب مرتبط