در نور‌‌آباد "تمرینات ضدتروریستی" آغاز شده است

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption منطقه رشت در پاییز سال گذشته به یک منطقه داغ در تاجیکستان تبدیل شده بود

وزارت کشور تاجیکستان گزارشها در باره آغاز عملیات ویژه علیه گروه پیکارجویان اسلامی به رهبری عبدالله رحیم اف ملقب به ملا عبدالله ‌در شرق این کشور را رد کرد.

گفته می‌شود که نیروهای انتظامی در این منطقه تمریناتی آغاز کرده‌اند که هدف آن مبارزه با گروههای تروریستی عنوان شده است.

طاهر نارمت اف، رئیس ستاد وزارت کشور تاجیکستان، روز پنج‌شنبه‌14 آوریل در صحبت با بی بی سی گفت که امروز در ناحیه نور‌‌آباد گروههای ویژه انتظامی که اخیراً در منطقه رشت تأسیس شده‌اند، تمریناتی انجام می‌دهند.

به این دلیل، به گفته وی به این منطقه تعدادی از نیروهای پلیس اعزام شده‌اند. رئیس ستاد پلیس تاجیکستان گزارشها در باره آغاز عملیات علیه گروه عبدالله‌رحیم‌اف، ملقب به “ملا عبدالله‌” را که از مخالفان دولت تاجیکستان است، بی‌پایه خواند.

دولت تاجیکستان ملا عبدالله‌را در حمله به کامیونهای نظامی در دره کمراب در پاییز سال گذشته که دست کم 26 کُشته بر جای گذاشت، مظنون می‌داند.

دولت همچنین در این قضیه علاء‌الدین دولت اف را که با لقب “علی بیدکی” مشهور بود، مقصر می‌داند. آقای دولت اف در اوایل سال جاری در عملیاتی ویژه به صورت مشکوک کُشته شد.

تلویزیون دولتی تاجیکستان آن زمان اعلام کرده بود که “علی بیدکی” در جریان عملیات ویژه کُشته شد. ولی دیرتر نوار ویدیویی توسط تلفنهای همراه پخش شد که در آن مأموران انتظامی نفری را به او “علی بیدکی” مراجعه می شود مورد بازپرسی قرار می‌دادند.

قبلاً مقامات پلیس تاجیکستان این ویدیو را تقلبی خوانده و احتمال بازداشت علاءالدین دولت اف توسط نیروهای امنیتی و کُشته شدن او بعد از بازداشت را رد کرده بودند.

ولی امیرقول عظیم اف، دبیر شورای امنیت تاجیکستان اخیراً در یکی از مصاحبه‌های مطبوعاتی خود اظهار داشت که ضمن بازداشت “علی بیدکی” جراحت برداشته و به هنگام انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

در این ویدیو، در پاسخ به این سؤال مأموران که “ملا عبدالله‌” در کجاست، فردی که “علی بیدکی” خطاب می‌شود، می‌گوید که حدود چهار ماه است که او را ندیده است.

عبدالله‌رحیم‌اف در سالهای جنگ داخلی در تاجیکستان از فرماندهان سرشناس مخالفان بود که مقررات سازشنامه صلح میان دولت و مخالفان اسلامیش را نپذیرفت.

وی مدتی در قلمرو افغانستان بود و دو سال قبل شایعاتی در باره حضور وی در شرق تاجیکستان پخش شد. دولت تاجیکستان ادعا دارد که ملا عبدالله ‌قصد داشت در منطقه رشت یک اردوگاه بین‌المللی تروریستی تشکیل کند.

ضمناً، وزارت کشور تاجیکستان اخیراً اعلام کرد که در منطقه رشت، در شرق این کشور، بخش منطقه ای پلیس تأسیس شده و شاه اسکندراف، یکی از فرماندهان سابق مخالفان، به سمت معاون رئیس این نهاد منصوب شده است.

گفته می‌شود که آقای اسکندراف از آغاز پاییز سال گذشته در برگزاری مذاکرات میان گروههای مخالف و دولت تاجیکستان نقش بارزی داشته است.

در پی این مذاکرات، گروهی از افراد مسلح به رهبری میرزاخوجه احمداف سلاحهای خود را به مقامات تسلیم کردند و با نهادهای دولتی علیه “ملا عبدالله‌” به همکاری پرداختند.

مطالب مرتبط