وزیران خارجه ناتو وضعیت لیبی را بررسی می‌کنند

حق نشر عکس Reuters
Image caption تدابیر امنیتی در برلین، پایتخت آلمان، برای برگزاری نشست وزیران خارجه ناتو در جریان است

نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو روز پنجشنبه، ۱۴ آوریل، ۲۵ فروردین، در برلین، پایتخت آلمان، برگزار می‌شود. بررسی وضعیت لیبی در اولویت نخست مذاکرات این نشست است.

مقامات دولت‌های بریتانیا و فرانسه از این که دیگر کشورهای عضو ناتو برای حل و فصل درگیری‌ها در لیبی به اندازه کافی وارد عمل نشده‌اند، ابراز نارضایتی کرده‌اند.

این دو کشور خواهان ایفای نقش تهاجمی‌تری از طرف نیروهای ناتو برای مقابله با نیروهای نظامی سرهنگ قذافی در لیبی هستند.

وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو همچنین به دنبال توافق بر سر راهبردی برای کنترل منطقه پرواز ممنوع در آسمان لیبی و نیز عملی کردن تحریم‌های تسلیحاتی علیه این کشور خواهند بود.

استفان اوآنز، خبرنگار بی‌بی‌سی در برلین می‌گوید که اعضای ناتو نظرات متفاوتی درباره نقش نیروهای نظامی خارجی در لیبی دارند و نشست امروز در برلین، شرایط را برای رسیدن و تعریف یک استراتژی منسجم در این باره فراهم می‌کند.

حمله‌های هوایی به مواضع نیروهای دولتی لیبی از ماه گذشته توسط نیروهای هوایی آمریکا، فرانسه و بریتانیا آغاز شده است.

ناتو فرماندهی نیروهای نظامی را در این حمله‌ها به عهده دارد.

پیش از برگزاری این نشست، اعضای "گروه تماس" در بیانیه‌ای، از سرهنگ قذافی خواستند که از قدرت در لیبی کناره‌گیری کند.

در عین حال، نمایندگان کشورهای عضو اتحادیه آفریقا و سازمان کنفرانس اسلامی هم در نشستی در قاهره، پایتخت مصر، درگیری‌ها در لیبی را بررسی خواهند کرد.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و عمرو موسی، دبیرکل اتحادیه عرب هم در این نشست حضور خواهند داشت.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، پیش از ورود به برلین برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه ناتو، در بیانیه‌ای، اعلام کرد که آمریکا گزارش‌های ناراحت‌کننده‌ای درباره "قساوت‌های دوباره" نیروهای تحت امر سرهنگ قذافی در شهر مصراته دریافت کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط