بحرین ممنوعیت دو حزب سیاسی شیعه را به تعویق انداخت

حق نشر عکس Reuters
Image caption اعتراضات در بحرین با سرکوب نیروهای امنیتی مواجه شده است

بدنبال اعتراض دولت آمریکا به تلاش های دولت بحرین برای ممنوع کردن فعالیت احزاب عمده شیعه در آن کشور، اکنون گزارش ها از معلق شدن این تلاش ها حکایت دارند.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفته بود: "ما از دولت بحرین می خواهیم که حق آزادی تجمعات و آزادی بیان را حمایت کند و فضایی ایجاد شود که در آن تکثرگرایی و مشارکت مورد تشویق قرار گیرد".

دولت بحرین که برای منحل کردن این دو تشکل سیاسی ("الوفاق" و "جمعیت عمل اسلامی") دست به تشکیل پرونده قضایی زده بود، اکنون می گوید که تا زمان تکمیل تحقیقات در مورد ناآرامی های اخیر در بحرین، از پیگیری پرونده این احزاب خودداری خواهد کرد.

حزب "الوفاق" در انتخابات پارلمانی سال گذشته موفق به کسب هجده کرسی از چهل کرسی شد، اما اعضای این حزب در اعتراض به سرکوب شیعیان بحرینی از نمایندگی استعفا دادند.

"الوفاق" و "جمعیت عمل اسلامی" به نقض قانون اساسی و "آسیب زدن به آرامش اجتماعی و وحدت ملی" متهم شده اند.

از زمان شروع ناآرامی های بحرین، حدود سی نفر از معترضان به دست نیروهای امنیتی کشته شده اند و تعداد مجروحان از رقم چهارصد نفر گذشته است. بحرین که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می دهند، توسط حاکمان سنی اداره می شود. معترضان بحرینی خواهان اجرای اصلاحات در کشورشان هستند.

گزارش ها از بدرفتاری و مرگ معترضان بازداشتی در زندانهای دولت بحرین حکایت دارند. تاکنون چهار نفر در زندان های بحرین جان خود را از دست داده اند. تازه ترین مورد، مرگ کریم فخراوی، یک بازرگان شیعه، بود که در بازداشت نیروهای امنیتی کشته شد. ایالات متحده آمریکا نسبت به مرگ این افراد ابراز نگرانی کرده است.

دختر یکی از فعالان سرشناس بحرینی از هفته گذشته دست به اعتصاب غذا زده و گفته است تا زمانی که پدر، همسر و یکی دیگر از اعضای خانواده او از زندان آزاد نشوند به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

مطالب مرتبط