ديدار رهبران ارشد اقتصادهای نوظهور در چين

حق نشر عکس AFP
Image caption هند و چین در حاشیه همایش بریکس مذاکرات بیشتری انجام می دهند

رهبران کشورهای دارای اقتصاد نوظهور، موسوم به "بریکس" خواهان نفوذ بیشتر در امور و سیاست های مالی جهانی هستند. به عنوان مثال روسیه می خواهد به سرعت وارد سازمان تجارت جهانی شود.

گروه کشورهای بریکس از جمله چین، هند، برزیل و روسیه، دارای اقتصاد هایی با رشد پر شتاب هستند.

آفریقای جنوبی امسال برای اولین بار در همایش سالانه این گروه شرکت کرد.

علاوه بر ورود به سازمان تجارت جهانی، کشورهای بریکس درخواست کرده اند تا اصلاحاتی در نظام مالی جهانی صورت گیرد.

مثلا از صندوق بین المللی پول تقاضا شده است تا میزان حق برداشت مخصوص (SDR) را افزایش دهد.

حق برداشت مخصوص، دارایی های اندوخته بین­ المللی است که توسط صندوق بین­ المللی پول ایجاد شده است. از این اندوخته بین المللی برای انتقال، تقویت و تکمیل دارایی های ذخیره کشورها استفاده می شود.

گروه کشورهای بریکس همچنین به منظور "دستیابی به اطمینان و ثبات" خواهان ایجاد یک نظام بین المللی دخیره ارزی شده اند.

کشورهای بریکس در یک اطلاعیه رسمی مشترک تحت عنوان "بیانیه سانیا"، اعلام کردند که نظام رایج ارزی، دیگر بیانگر نیازهای این کشورها نیست.

در این بیانیه آمده است: "نظام حاکم بر نهادهای مالی بین المللی باید بازتاب دهنده تحولات اقتصادی جهان و نماینده اقتصادهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه باشد".

نفوذ بیشتر

در این همایش که در جزیره هاینان در جنوب چین برگزار شد، رهبران برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی گفتند که بحران اخیر مالی ناکارایی و کمبودهای نظام مالی جهان که در آن دلار آمریکایی بیشتر استفاده می شود را به خوبی نشان داد.

هو جین تائو، رئیس جمهوری چین گفت: "این دوره از تاریخ حکم می کند که اقتصادهای نوظهور تلاش های خود برای گفتگو و همکاری را افزایش دهند."

این کشورها نگران وضعیت دلار در آینده دور هستند چون آمریکا با کمبود بودجه هنگفتی مواجه است.

کشورهای بریکس همچنین خواستار نفوذ بیشتر بر شورای امنیت سازمان ملل متحد شدند. در حال حاضر در میان این کشورها تنها چین و روسیه اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل هستند.

بریکس عنوانی است که جیم اونیل، یکی از سرمایه گذاران بانکی موسسه سرمایه گذاری گلدمن سکس، به منظور توصیف تشابه های برزیل، چین، روسیه و هند از نظر پتانسیل برای رشد و توسعه در نظر گرفته است. عنوانی که آفریقای جنوبی را شامل نمی شد.

جیم اونیل به بی بی سی گفته است که دلیل دعوت از آفریقای جنوبی برای شرکت در همایش بریکس برای خود او هم اسرار آمیز و نامشخص است.

به گفته آقای اونیل آفریقای جنوبی در مقایسه با این کشورها کوچک است و درآمد ناخالص داخلی آن نیم درصد از دارایی جهان را تشکیل می دهد.

وی افزود: "کشورهای دیگری وجود دارند که اقتصاد آنها شباهت بیشتری به کشورهای بریکس دارد. ترکیه، اندونزی، مکزیک، کره، حتی عربستان سعودی و لهستان. من واقعا نمی فهم چرا چین و کشورهای دیگر با حضور آفریقای جنوبی موافقت کردند".

کشورهای عضو گروه بريکس ۴۰ درصد جمعيت و يک پنجم بازده اقتصادی جهان را تشکيل می دهند.

مطالب مرتبط