اعمال محدودیت های بیشتر برای مهاجرت به بریتانیا

حق نشر عکس AFP
Image caption کامرون و کیبل همواره در مورد مهاجرت اختلاف نظر داشته اند

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا به منظور مقابله با میزان بالای مهاجرت، محدودیت های شدیدی برای راه های ورود به این کشور اعلام کرده است.

او گفته است از آنجایی که بسیاری از مهاجران در بدو ورود به بریتانیا می توانند از مزایای رفاهی برخوردار شوند، دولت محدودیت های تازه را همزمان با اصلاحاتی در نظام رفاهی کشور به اجرا در خواهد آورد.

آقای کامرون گفته است که نظام رفاهی بریتانیا بیش از اندازه سخاوتمند است و بسیاری از مهاجران و شهروندان بریتانیایی را به کار نکردن تشویق می کند.

سخنرانی آقای کامرون درباره مهاجرت در پارلمان انتقاد شدید بعضی از اعضای کابینه را به همراه داشت.

وینس کیبل، وزیر بازرگانی بریتانیا سخنان آقای کامرون در مورد مهاجرت را "غیر عاقلانه" توصیف کرد و گفت که ممکن است به "آتش افراط گرایی دامن بزند".

آقای کامرون این موضوع را رد کرد و گفت که او با وعده کاهش سطح مهاجرت به "ده ها هزار نفر" بخشی از سیاست های حزب لیبرال دموکرات و دولت ائتلافی را بیان کرده است.

آقای کیبل ادعا کرده است که سیاست های توافقی دولت ائتلافی شامل این وعده ها نمی شده است.

او به لورا کوئنسبرگ، خبرنگار ارشد اقتصادی بی بی سی گفت: " روی استفاده از لفظ ده ها هزار مهاجر به جای صدها هزار نفر در دولت ائتلافی توافقی نشده بود و این تنها بخشی از سیاست های حزب محافظه کار است."

وی در ادامه گفت: "من درک می کنم که انتخابات در راه است اما حرف از کاهش مهاجرت، خطر دامن زدن به آتش افراط گرایی را در بر دارد. موضوعی که که هر دوی ما مخالف آن هستیم."

"منطقی"

آقای کیبل افزود: "ورود مهاجران از اتحادیه اروپا برای احیا و رشد اقتصادی بریتانیا ضروری است."

اما نخست وزیر بریتانیا این انتقادها را رد کرد و گفت که این سیاست "منطقی" است و تصمیم گیری در مورد آن بعد از گفتگو با اعضای دولت ائتلافی در زمینه کاهش سطح مهاجرت بدون صدمه زدن به اقتصاد، به دست آمده است.

آقای کامرون در سخنرانی خود از نقشی که مهاجران در جامعه بریتانیا ایفا کرده اند قدردانی کرد اما گفت که عدم یادگیری زبان انگلیسی توسط بعضی از مهاجران باعث از هم گسیختگی بافت جامعه شده است.

وی همچنین گفت که برخی از ازدواج های اجباری و غیرواقعی استفاده می کنند تا روند مهاجرت قانونی را دور بزنند.

آقای کیبل بارها انتقادات خود نسبت به خطرهای اقتصادی ناشی از تعیین سقف برای مهاجرت را ابراز کرده و در مواردی هم بعضی از سیاست ها در این زمینه را تعدیل کرده است.

مطالب مرتبط