اوباما، کامرون و سارکوزی: قذافی باید برای همیشه برود

حق نشر عکس Reuters
Image caption معمر قذافی کناره گیری از قدرت را رد کرده است

باراک اوباما، دیوید کامرون و نیکولا سارکوزی گفته اند که باقی ماندن معمر قذافی در آینده سیاسی لیبی، خیانتی بزرگ به مردم این کشور خواهد بود.

رهبران آمریکا، بریتانیا و فرانسه این موضع را با چاپ مقاله ای در صفحه ستون آزاد روزنامه های اینترنشنال هرالد تریبیون، تایمز لندن و فیگارو اعلام کرده اند.

آنها نوشتند: "غیرقابل تصور است شخصی که برای کشتار مردم خودش تلاش کرده است در دولت آینده کشورش نقش داشته باشد."

سرهنگ قذافی که از حدود ۴۰ سال پیش قدرت را در دست داشته است، با وجود بحران جاری می گوید که مردم لیبی از او حمایت می کنند.

او پنجشنبه در کاروانی از خودروهای همراه و محافظ در خیابان های طرابلس ظاهر شد و برای مردم رهگذر دست تکان داد.

باراک اوباما، دیوید کامرون و نیکولا سارکوزی هشدار داده اند که باقی ماندن وی بر سر قدرت می تواند به کشتار مخالفان منجر شود.

آنها نوشتند که اگر جهان باقی ماندن رهبر لیبی در قدرت را بپذیرد، "ساکنان شجاع شهرهایی که شجاعانه در برابر نیروهایی که بیرحمانه به آنها حمله کرده اند مقاومت کرده اند با انتقامی هولناک مواجه خواهند شد" و افزودند: "این خیانتی بزرگ خواهد بود."

رهبران ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه گفته اند تا زمانی که معمر قذافی بر سر قدرت باشد عملیات ناتو باید ادامه داشته باشد. آنها گفتند: "قذافی باید برود و برای همیشه برود."

رهبران آمریکا، بریتانیا و فرانسه در حالی بر موضع متحد خود درباره لیبی و آینده این کشور تاکید کردند که دولت باراک اوباما با تشدید حملات هوایی آمریکا به نیروهای معمر قذافی مخالف است.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، روز پنجشنبه گفت که هیلاری کلینتون، همتای آمریکایی وی، درخواست او برای آغاز مجدد حملات هوایی شدید ایالات متحده به اهداف نظامی در لیبی را رد کرده است.

آمریکا در ابتدای جنگ لیبی، که بر اساس قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت آغاز شد عملیات ائتلاف بین المللی را رهبری می کرد اما سپس آنرا به نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سپرد.

منتقدان می گویند که ناتو طی این مدت عملکرد ضعیفی در لیبی داشته است.

آندرس فو راسموسن، دبیرکل ناتو، از کشورهای عضو این پیمان خواسته است که هواپیماهای بیشتری برای عملیات لیبی اختصاص دهند.

او در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو ناتو که پنجشنبه در برلین، پایتخت آلمان، برگزار شد گفت که هیچ کشوری هنوز با اعزام هواپیمای بیشتر موافقت نکرده، اما وی همچنان امیدوار است.

وی به خبرنگاران گفت که جنگنده های ناتو به حملات مستمر خود به اهداف نظامی لیبی ادامه خواهند داد.

جیمز رابینز، خبرنگار امور دیپلماتیک بی بی سی می گوید که بریتانیا و فرانسه از اعضای پیمان ناتو خواسته اند که برای حمله به نیروی زمینی سرهنگ قذافی هواپیماهای بیشتری در اختیار فرماندهی عملیات لیبی قرار دهند.

جنگنده های ناتو روز پنجشنبه اهدافی را در حومه طرابلس، پایتخت لیبی، بمباران کردند.

حق نشر عکس BBC World Service

مطالب مرتبط