صحنه های دلخراش در مصراته؛ ادامه شکاف در ناتو درباره لیبی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برق بیمارستان به طور پی در پی قطع می شود و جراحان مجبورند در تاریکی به کار خود ادامه دهند

در حالیکه شواهد حاکی است که تعداد غیرنظامیانی که هدف حملات نیروهای هوادار سرهنگ قذافی قرار می گیرند، رو به افزایش بوده، یکی از گزارشگران بی بی سی که توانسته توسط قایق وارد شهر محاصره شده مصراته در غرب لیبی شود گزارش کرده که تمام بخش های بیمارستان اصلی این شهر پر از زخمی است.

پزشکان این بیمارستان می گویند با کمبود دارو، تخت و پرسنل مواجهند و به طور میانگین هر روز 10 تا 35 نفر را که اغلب غیرنظامی هستند و هدف تسلیحات سنگین نیروهای آقای قذافی قرار گرفته اند، تحت درمان قرار می دهند.

آنها می گویند هشتاد درصد از کشته شدگان در خشونت های شهر مصراته غیرنظامی هستند.

به گفته اورلا گورین، گزارشگر بی بی سی که به مصراته کنونی را دیده است، این تسلیحات شامل خمپاره و راکت می شود.

از جمله مشاهدات این گزارشگر در بیمارستان اصلی مصراته، بخش مراقبت های ویژه بوده است. جراحت های مجروحان بستری در این بخش، از جمله یک دختربچه شش ساله، اغلب ناشی از اصابت ترکش خمپاره بوده است.

برق بیمارستان به طور پی در پی قطع می شود و جراحان مجبورند در تاریکی به کار خود ادامه دهند.

یکی از پزشکان به گزارشگر بی بی سی گفته است: "سرهنگ قذافی مردم خودش را شکار می کند."

یکی از تازه ترین اهداف مورد حمله نیروهای هوادار رهبر لیبی در شهر مصراته، صف مردمی بوده که برای خرید نان تشکیل شده بود.

نگرانی در باره امنیت بندر مصراته رو به افزایش بوده است و با این که تدارکات پزشکی تا کناره بندر می رسد اما آتش توپخانه به ناحیه بندر امان نمی دهد و بیم زیادی می رود که معمر قذافی در تلاش است آخرین ارتباط مصراته با دنیای خارج را قطع کند.

در همین حال، وزرای خارجه ناتو دومین روز نشست در برلین را آغاز کرده اند و تلاش دارند شکاف میان کشورهای عضو در مورد عملیات نظامی در لیبی را رفع کنند.

بریتانیا و فرانسه از اعضای دیگر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی تقاضا کرده اند جنگنده در اختیار عملیات نظامی در لیبی قرار دهند اما تا کنون وعده جدیدی داده نشده است.

رهبران آمریکا و فرانسه می گویند خیانت است اگر ناتو اجازه دهد قذافی در قدرت بماند.

علیرغم چند هفته حمله هوایی ناتو و فشارهای بین المللی که رهبر لیبی دست از قدرت بردارد، شواهدی کمی وجود دارد که او قصد کناره گیری داشته باشد.

مطالب مرتبط