حمله نیروهای قذافی به مصراته با 'بمب خوشه ای'

به روز شده:  02:37 گرينويچ - شنبه 16 آوريل 2011 - 27 فروردین 1390

درگیری شدید بین مخالفان و نیروهای قذافی در مصراته

از شهر مصراته سومین شهر بزرگ لیبی از افزایش زد و خوردهای شدید بین مخالفان با نیروهای سرهنگ قذافی خبر می رسد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید که نیروهای معمر قذافی شهر تحت محاصره مصراته را هدف خمپاره های حاوی بمب خوشه ای قرار داده اند.

دیده بان حقوق بشر اعلام کرده که دست کم سه خمپاره حاوی مواد منفجره خوشه ای به یک محله مسکونی مصراته، واقع در غرب لیبی، اصابت کرده است.

کارشناسان این سازمان پس از بررسی ترکش های بجا مانده، آنرا از نوع خمپاره ۱۲۰ میلیمتری ام ای تی ۱۲۰ ساخت اسپانیا اعلام کرده اند که در هوا منفجر می شود و ۲۱ بمب کوچک دیگر را به اطراف پرتاب می کند.

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی، این اتهام را رد کرده است.

بیش از ۱۰۰ کشور در سال ۲۰۰۸ پیمانی را امضا کردند که استفاده از بمب خوشه ای را منع می کند.

یک بمب خوشه ای پس از انفجار بمب های کوچکتری را که در خود دارد به اطراف پخش می کنند که در مواردی منفجر نمی شوند و در آینده جان غیرنظامیان به ویژه کودکان را می گیرند.

یک خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز ابتدا ترکش های خوشه ای را در مصراته کشف کرد و به اطلاع دیده بان حقوق بشر رساند که عکس هایی از آنرا در وب سایت خود منتشر کرده است.

دولت لیبی می گوید که از بمب خوشه ای استفاده نکرده است

استیو گوس، مدیر بخش تسلیحات در دیده بان حقوق بشر اقدام ارتش لیبی را "هولناک" خوانده و محکوم کرده است.

اورلا گورین، گزارشگر بی بی سی در مصراته، می گوید که مردم بیم آن را دارند که در صورت عدم تشدید حملات هوایی نیروهای ناتو، ارتش لیبی به کشتار اهالی شهر دست بزند.

اما وزیران امور خارجه کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) پس از دو روز مذاکره در آلمان نتوانستند درباره تشدید عملیات هوایی به نیروهای قذافی موافقت کنند.

رهبران آمریکا و فرانسه می گویند خیانت است اگر ناتو اجازه دهد معمر قذافی در قدرت بماند.

علیرغم چند هفته حمله هوایی ناتو و فشارهای بین المللی که رهبر لیبی دست از قدرت بردارد، شواهدی کمی وجود دارد که او قصد کناره گیری داشته باشد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.