میلیون‌ها نفر در نیجریه پای صندوق‌های رای می‌روند

حق نشر عکس AP
Image caption حوزه‌های اخذ رای از ساعت ۸ صبح باز خواهد شد اما اخذ رای تا پیش از ظهر صورت نخواهد گرفت

ده ها میلیون نفر از مردم نیجریه برای انتخاب رئیس جمهور آینده خود پای صندوق های رای می روند و گودلاک جاناتان، رئیس جمهور فعلی این کشور همچنان بخت اصلی پیروزی در این انتخابات به شمار می‌رود.

حوزه‌های اخذ رای از ساعت ۸ صبح به وقت محلی شنبه (۷ صبح به وقت گرینویچ) باز شده اند، اما اخذ رای تا پیش از ظهر صورت نخواهد گرفت.

هر فرد واجد شرایطی که قصد رای دادن دارد باید تا پیش از ظهر در این حوزه‌ها ثبت نام کند.

گفته شده که نتیجه انتخابات که بزرگ‌ترین انتخابات ریاست جمهوری قاره آفریقا است، ظرف دو روز آینده اعلام خواهد شد.

به نظر می‌رسد اصلی ترین رقیب آقای جاناتان، محمدو بوهاری، رهبر سابق نظامی نیجریه باشد که از حمایت بالای مسلمان شمال نیجریه برخوردار است.

با آنکه حزب آقای جاناتان، حزب دموکراتیک مردم، هفته گذشته در انتخابات پارلمانی چند کرسی در مجلس را از دست داد، اما نظرسنجی‌ها همچنان حاکی از پیروزی احتمالی او هستند.

آقای جاناتان به اختلاف میان احزاب مخالف دولت امیدوار است تا بتواند در‌‌ همان مرحله اول پیروز انتخابات شود.

با این حال به دلیل وجود احزاب گوناگون مخالف دولت، این احتمال وجود دارد که از بخشی از آرای بالقوه آقای جاناتان کاسته شود و انتخابات برای نخستین بار در تاریخ نیجریه به دور دوم کشیده شود.

آقای جاناتان برای پیروزی یک مرحله‌ای در این انتخابات که سیستمی پیچده دارد (کمی شبیه به ایالات متحده) به رای بالایی نیازمند است.

کاندیدایی که بیش از یک چهارم از آرای دو سوم ۳۶ ایالت و پایتخت را از آن خود کند، پیروز انتخابات در‌‌ همان مرحله اول است.

از جمعیت ۱۵۰ میلیونی نیجریه، ۷۳ میلیون واجد شرایط برای رای دادن هستند.

گودلاک جاناتان بار‌ها گفته است این انتخابات را "آزاد و عادلانه" برگزار خواهد کرد.

انتخابات در نیجریه همواره حاشیه‌ها و جنجال‌هایی در پی داشته و گاهی این حاشیه‌ها به درگیری‌های خونین نیز کشیده شده است.

گودلاک جاناتان، سال گذشته به عنوان جایگزین اومارو یارآدوا که به علت بیماری از کار خود کناره گرفته بود به عنوان رئیس جمهوری سابق نیجریه سوگند یاد کرد.

او که چهاردهمین رئیس جمهور نیجریه است، نخستین کسی است که از مناطق نفت خیز جنوب کشور به این مقام دست یافته است.

ژنرال محممد بوهاری رقیب اصلی آقای جاناتان بین سالهای ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵ برای مدتی رهبری نیجریه را بر عهده داشت در یک کودتای نظامی سرنگون شد او پیش‌تر هم بخت خود را برای ریاست جمهوری آزموده بود اما توفیقی به دست نیاورده بود.

در مجموع ۲۰ کاندیدا در این انتخابات شرکت دارند که نوحو ریبادو، رئیس سابق اداره مبارز با فساد اداری و ابراهیم شکارائو، فرماندار ایالت کانو از دیگر کاندیداهای اصلی این انتخابات هستند.

نیجریه پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین تولید کننده نفت در آفریقاست که درگیری‌های مرگبار قومی و مذهبی همواره از معضلات این کشور بوده است.

مطالب مرتبط