گودلاک جاناتان در انتخابات نیجریه از رقیبش پیش افتاد

حق نشر عکس AP
Image caption گودلاک جاناتان وعده داده بود که این انتخابات آزاد و منصفانه برگزار شود

شمارش اولیه آرای مردم نیجریه حاکیست که گودلاک جاناتان، رئیس جمهوری فعلی این کشور، با اختلاف زیادی از رقیب اصلی خود جلو افتاده است.

نتایج رسمی انتخابات نیجریه دوشنبه اعلام می شود اما بر اساس شمارش اولیه آرا، گودلاک جاناتان تاکنون دو برابر محمدو بوهاری رای کسب کرده است.

محمدو بوهاری، رهبر پیشین نظامی نیجریه است که از حمایت بالای مسلمانان در ایالت های شمالی برخوردار است.

آقای جاناتان که چهاردهمین رئیس جمهوری نیجریه و مسیحی است، نخستین فردی است که از منطقه نفت خیز دلتای نیجر واقع در جنوب نیجریه، به این مقام دست یافته است.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که گودلاک جاناتان حدود ۲۱ میلیون و محمدو بوهاری حدود ۱۱ میلیون رای کسب کرده اند.

میلیون ها شهروند روز شنبه در نیجریه به پای صندوق های رای رفتند.

گودلاک جاناتان وعده داده بود که این انتخابات آزاد و منصفانه برگزار شود.

انتخابات های گذشته در نیجریه همواره جنجال برانگیز بوده و اغلب به درگیری و خشونت بین طرفداران کاندیداها منجر شده است.

ناظران انتخاباتی بین المللی می گویند که این نخستین بار طی چند دهه گذشته است که یک انتخابات معتبر در نیجریه برگزار می شود.

در صورت تائید پیروزی گودلاک جاناتان در مرحله اول، او برای یک دوره دیگر رئیس جمهوری نیجریه خواهد بود.

حزب آقای جاناتان، حزب دموکراتیک مردم، هفته گذشته در انتخابات پارلمانی چند کرسی پارلمانی را از دست داد، اما نظرسنجی‌ها همچنان حاکی از پیروزی احتمالی او بوده است.

کاندیدایی که بیش از یک چهارم از آرای دو سوم ۳۶ ایالت و پایتخت نیجریه را از آن خود کند، پیروز انتخابات در‌‌ همان مرحله اول است.

از جمعیت ۱۵۰ میلیونی نیجریه، ۷۳ میلیون واجد شرایط برای رای دادن هستند.

گودلاک جاناتان، سال گذشته به عنوان جایگزین اومارو یارآدوا که به علت بیماری از کار خود کناره گرفته بود به عنوان رئیس جمهوری سابق نیجریه سوگند یاد کرد.

ژنرال محمدو بوهاری رقیب اصلی آقای جاناتان بین سال های ۱۹۸۳ و ۱۹۸۵ برای مدتی رهبری نیجریه را بر عهده داشت در یک کودتای نظامی سرنگون شد. او پیش‌تر هم بخت خود را برای ریاست جمهوری آزموده بود اما توفیقی به دست نیاورده بود.

در مجموع ۲۰ کاندیدا در این انتخابات شرکت دارند که نوحو ریبادو، رئیس سابق اداره مبارز با فساد اداری و ابراهیم شکارائو، فرماندار ایالت کانو از دیگر کاندیداهای اصلی این انتخابات هستند.

نیجریه پرجمعیت‌ترین و بزرگ‌ترین تولید کننده نفت در آفریقاست که درگیری‌های مرگبار قومی و مذهبی همواره از معضلات این کشور بوده است.

مطالب مرتبط