انتقاد شورای همکاری خلیج فارس از 'مداخله ایران' در امور بحرین

وزیران خارجه بحرین (چپ) و امارات حق نشر عکس AP
Image caption وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری "مداخله ایران" در امور بحرین را محکوم کردند

شورای همکاری خلیج فارس خواستار توقف "مداخله ایران" در امور داخلی بحرین شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی بحرین - بنا - وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای از جامعه بین المللی، به خصوص شورای امنیت سازمان ملل متحد، خواسته اند تا با اتخاذ تدابیر لازم "به مداخلات، اقدامات تحریک آمیز و تهدیدات آشکار ایران به منظور برافروختن شورش و نافرمانی و تحریک به خرابکاری" در کشورهای عضو شورا خاتمه دهند.

براساس این گزارش، وزیران خارجه شورای همکاری در جلسه اخیر خود در ریاض، محتوای نامه وزیر امور خارجه ایران به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در مورد اوضاع بحرین را مردود دانستند.

بیانیه اجلاس وزیران خارجه شورای همکاری با اشاره به نامه آقای صالحی، اعلام کرده است که "لحن تهدید آمیز این نامه منعکس کننده نیات مداوم ایران برای مداخله بی پرده در امور داخلی بحرین و سایر کشورهای عضو شورای همکاری" است.

وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری، ضمن متهم کردن دولت ایران به دنبال کردن سیاست های مداخله جویانه، جمهوری اسلامی را به خاطر "پخش بی امان اتهامات دروغ به منظور تحریک به آشوب و براندازی و ایجاد بی ثباتی در منطقه" به شدت محکوم کرده اند.

بیانیه وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرده است که کشورهای عضو این شورا در اتخاذ سیاست ها و تدابیر لازم به منظور حراست از حق حاکمیت و ثبات کشورهای خود تعلل نخواهند ورزید و از ایران خواسته است تا "به اقدامات تحریک آمیز، استخدام جاسوس و ایجاد شبکه های مخفی برای براندازی" در کشورهای عضو این شورا خاتمه دهد.

ظاهرا این بخش از بیانیه به اتهامات کویت در مورد ارتباط برخی دیپلمات های ایرانی با یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران در آن کشور و همچنین اتهام جاسوسی علیه دو تبعه ایران در بحرین اشاره دارد.

وزیران خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفته اند که هدف دولت ایران از تلاش برای ایجاد بی ثباتی در کشورهای منطقه "منحرف کردن اذهان عمومی از مشکلات داخلی" جمهوری اسلامی است.

حق نشر عکس AP
Image caption اجلاس فوق العاده ریاض به منظور بررسی شرایط سیاسی در یمن برگزار شد

بیانیه شورای همکاری خلیج فارس در ادامه از "حملات مکرر به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران" انتقاد کرده و آن را نقض آشکار قوانین و معاهدات بین المللی ناظر بر فعالیت های دیپلماتیک دانسته است.

اجلاس فوق العاده وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس - متشکل از عربستان سعودی، کویت، قطر، بحرین، عمان و امارات عربی متحده - روز گذشته کار خود را در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، آغاز کرد و بررسی اوضاع یمن موضوع اصلی در دستور کار این اجلاس است.

بحران در روابط ایران و بحرین

بیانیه اجلاس در مورد "مداخله ایران در امور داخلی بحرین" پس از آن صادر می شود که هفته گذشته، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، با ارسال نامه ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل، خواستار اقدامات فوری شورای امنیت برای "توقف کشتار مردم بحرین" شد.

آقای صالحی در این نامه دولت بحرین را به توسل به شیوه هایی مانند ورود به خانه های مردم، ربودن مخالفان، تخریب مساجد، اخراج کارمندان و کارگران مخالف حکومت متهم کرد و شورای امنیت را به خاطر نادیده گرفتن اینگونه اقدامات مورد سرزنش قرار داد.

حق نشر عکس AFP
Image caption صالحی در نامه خود خواستار تامین مطالبات مردم بحرین شده است

وزیر امور خارجه ایران ضمن تاکید براینکه دولت بحرین باید مطالبات مردم این کشور را تامین کند، گفت که دولت جمهوری اسلامی به دلیل روابط دیرینه و تاریخی ملت های ایران و بحرین و همسایگی دو کشور، نمی تواند در برابر تحولات اخیر بحرین بی تفاوت باشد.

همچنین، روز گذشته، گزارش شد که آقای صالحی با ارسال نامه ای به مدیرکل صندوق کودکان سازمان ملل - یونیسف - از "نقض آشکار حقوق کودکان" در بحرین شکایت کرده و از جمله گفته است که گروهی از دانش آموزان بحرینی به خاطر اعتقادات دینی خود، از مدارس اخراج شده اند.

اعتراضات سیاسی در بحرین در ماه فوریه سال گذشته با تجمع گروهی از معترضان در یکی از میدان های اصلی شهر منامه، پایتخت، و درخواست آنان برای اصلاحات سیاسی، مبارزه با فساد و، به گفته نهادهای وابسته به شیعیان، رفع تبعیض از اکثریت شیعه این کشور آغاز شد.

اگرچه معترضان در آغاز بر غیر فرقه ای بودن تجمع خود تاکید داشتند، اما در خلال هفته های بعد، برخی منابع دولتی و خبری در بحرین، حضور رهبران مذهبی و سیاسی شیعه در این تجمع و حمایت های گسترده مراکز سیاسی و مذهبی جمهوری اسلامی از آنان را نشانه ای از تلاش برای سرنگونی نظام سلطنتی و تشکیل حکومتی به رهبری شیعیان در این کشور قلمداد کردند.

ماه گذشته میلادی، ماموران امنیتی بحرین با حمله به میدان محل تجمع معترضان، آنان را متفرق کردند در حالیکه ساعاتی قبل از آن، عربستان سعودی و امارات عربی متحده واحدهایی متشکل از چند صد نفر از نیروهای امنیتی خود را برای کمک به دولت بحرین در حفاظت از تاسیسات حیاتی، به این کشور اعزام داشته بودند.

اعزام نیروهای خارجی و حمله ماموران امنیتی بحرینی به تظاهرکنندگان با واکنش تند و خشم آلود مقامات حکومتی و مذهبی ایران مواجه شد که، همراه با چندین مورد تجمع اعتراضی در برابر سفارتخانه های بحرین و عربستان سعودی، همچنان ادامه داشته است.

مطالب مرتبط