درگیری معترضان و نیروهای امنیتی در سوریه تلفات به جا گذاشت

تظاهرات سوری ها در خارج از این کشور حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان می گویند وعده لغو قانون وضعیت اضطراری مردم را قانع نکرده و آنها اصلاحاتی عمیقتر و ریشه دار تر می‌خواهند

فعالان حقوق بشر در سوریه می گویند شب گذشته در جریان درگیری تظاهر کنندگان مخالف دولت و نیروهای امنیتی سوریه در شهر حمص، ۸ نفر کشته شده اند.

این تلفات در حالی گزارش می شود که روز یکشنبه هم درگیری نیروهای امنیتی و معترضان در شهر تلبیسه در شمال حمص حداقل ۲ کشته بر جای گذاشت.

تظاهرات خیابانی که منجر به این درگیری ها شد، در اعتراض به مرگ یکی از رهبران قبیله ای تحت بازداشت نیروهای امنیتی، برگزار شده بود.

تصاویر ویدیویی تایید نشده ای که از سوریه به دست رسیده حاکی از برگزاری راهپیمایی ها در شهر های مختلف این کشور است. در بعضی از این تصاویر ویدیویی، دیده می شود که سربازان ارتش اقدام به تیراندازی می کنند.

خبرگزاری رسمی سوریه گزارش داده که در بیشتر نقاط این کشور آرامش حاکم است و زندگی عادی جریان دارد که به گفته این خبرگزاری نشانه رضایت عمومی شهروندان از برنامه اصلاحات دولت است.

این خبرگزاری برگزاری چند راهپیمایی کوچک و محدود را تایید کرده اما خشونتهایی را که در گزارش خود مورد اشاره قرار داده، به گروههای تبهکاران مسلح نسبت داده است.

فعالان سیاسی مخالف دولت اما روایتی متفاوت از این تحولات دارند.

آنها می گویند که وعده لغو قانون وضعیت اضطراری مردم را قانع نکرده و آنها اصلاحاتی عمیق تر و ریشه دار تر می خواهند.

وعده لغو وضعیت اضطراری

روز شنبه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه طی سخنانی در اولین نشست دولت جدید سوریه گفت که قانون وضعیت اضطراری این کشور هفته آینده لغو خواهد شد.

لغو این قانون به یکی از خواسته های اصلی مخالفان طی هفته های اخیر تبدیل شده است.

بشار اسد همچنین هشدار داد قوانین جدیدی به اجرا در خواهند آمد که در آن نسبت به "خرابکاری" گذشتی نشان داده نخواهد شد.

بر اساس قانون وضعیت اضطراری که از سال ۱۹۶۳ در سوریه به اجرا در آمده است، دولت این کشور می تواند به راحتی مخالفان سیاسی و فعالان حقوق بشر را زندانی کند.

طی هفته های اخیر در شهرهای مختلف سوریه، هزاران نفر دست به تظاهرات زده و خواهان آزادی های بیشتر شدند.

درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی موجب کشته شدن نزدیک به دویست نفر و زخمی شدن تعداد زیادی شده است.

رویدادهای چند هفته گذشته سوریه در تاریخ این کشور بی سابقه هستند و این ناآرامی ها، دولت را به شدت نگران کرده است.