مهمانپرست: دولتهای منطقه به مطالبات مردم توجه کنند

مهمانپرست حق نشر عکس s
Image caption مهمانپرست از دولتها منطقه خواسته است مطالبات مردم خود را برآورده کنند

ایران موضع گیری اخیر کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس علیه "مداخلات جمهوری اسلامی" در کشورهای عضو شورا را مردود دانسته است.

روز سه شنبه، 30 فروردین (19 آوریل)، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، بیانیه اخیر شورای همکاری خلیج فارس و اظهارات وزیر خارجه بحرین در مورد دخالت ایران در امور داخلی کشورهای عضو شورا را نادرست خوانده و گفته است که جمهوری اسلامی مواضع خود در مورد تحولات سیاسی منطقه را به طور شفاف بیان کرده است.

آقای مهمانپرست که در یک نشست خبری سخن می گفت، تاکید کرد که ایران بارها به کشورهای منطقه اعلام کرده است که دخالت در امور داخلی آنها در دستور کار وزارت خارجه نیست.

روز گذشته به نقل از وزیر خارجه بحرین گزارش شد که وزیران امور خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با صدور بیانیه ای، از جامعه بین الملل به خصوص شورای امنیت سازمان ملل خواسته اند تا "به مداخلات، اقدامات تحریک آمیز و تهدیدات آشکار ایران" در کشورهای عضو این شورا خاتمه دهد.

وزیران امور خارجه شورای همکاری با انتقاد از نامه وزیر امور خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل در مورد لزوم رسیدگی به نحوه برخورد دولت بحرین با تجمع های اعتراضی در این کشور، گفتند که جمهوری اسلامی به منظور انحراف افکار عمومی از مشکلات داخلی خود، در صدد آشوب افکنی در کشورهای منطقه برآمده است.

آقای مهمانپرست حرکت های اعتراضی در شماری از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا را "موج بیداری در میان ملت های منطقه" توصیف کرده و گفته است: "این موج به دنبال خود تغییراتی را در هر کشور ایجاد خواهد کرد."

این مقام جمهوری اسلامی به دولت های منطقه توصیه کرده است که "راه حل مواجهه با این موج مردمی، گوش کردن به مطالبات مردم و تحقق خواسته های آنان است" و "سرکوب و خشونت و به کار گیری نیروهای نظامی در این زمینه" را اشتباه خوانده است.

رامین مهمانپرست در عین حال ایالات متحده و اسرائیل را متهم کرده است که در صدد هستند با بهره برداری از تحولات کنونی، بین کشورهای اسلامی اختلاف ایجاد کنند و آنها را از هم دور کنند.

واکنش به تحولات بحرین

به گزارش رادیو و تلویزیون دولتی ایران، در نشست خبری روز سه شنبه، از آقای مهمانپرست سئوال شد که وزارت خارجه برای "جلوگیری از کشتار مردم منطقه به ویژه در بحرین" چه اقداماتی را صورت داده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ایران از حکومت بحرین به خاطر جلوگیری از تجمع اعتراضی مردم انتقاد کرده است

سخنگوی وزارت خارجه گفته که پی گیری همه جانبه تحولات کشورهای منطقه به خصوص بحرین در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و افزوده است که کشورها و مجامع بین المللی در باره این تحولات مسئولیت بیشتری دارند و باید تحرک بیشتری از خود نشان دهند.

این مقام ایرانی هشدار داده است که سکوت کشورها و مجامع بین المللی در مورد تحولات سیاسی در بعضی از کشورهای منطقه و اقدام در مورد برخی دیگر از کشورها می تواند به سیاسی بودن ادعاهای آنها در زمینه حمایت از حقوق بشر تعبیر شود.

وی افزود: "ما همه تلاشمان را خواهیم کرد که اقدام جدی صورت گیرد تا شاهد ادامه برخورد خشونت آمیز با مردم منطقه به ویژه مردم بحرین نباشیم."

حرکت های اعتراضی همراه با مطالباتی مانند برخورداری از آزادی های سیاسی، مبارزه با فساد و اصلاحات در نظام حکومتی از اواخر سال گذشته میلادی در منطقه آغاز شد و تا کنون به سقوط حکومت ها در تونس و مصر و درگیری گسترده نظامی بین دولت و مخالفان در لیبی منجر شده است.

در بعضی دیگر از کشورها، مانند یمن، سوریه و بحرین تظاهرات و تجمع های اعتراضی برگزار شده که با واکنش خشونت آمیز تشکیلات امنیتی دولتی و یا وابسته به دولت مواجه شده و در مواردی، از جمله در یمن و سوریه، تلفات سنگینی را به دنبال داشته است.

مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی ضمن استقبال از از تغییرات سیاسی در مصر و تونس استقبال و محکومیت واکنش خشونت آمیز دولت لیبی در برابر معترضان، نحوه برخورد دولت یمن با مخالفان را مورد انتقاد قرار داده اند اما از موضعگیری علیه اقدامات دولت سوریه خودداری کرده اند.

جمهوری اسلامی به خصوص دولت بحرین را به خاطر استفاده از نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن تجمع معترضان مورد انتقاد شدید قرار داده است.

برخی مقامات غربی نگرش متفاوت ایران نسبت به اعتراضات مردم در کشورهای مختلف منطقه را مورد انتقاد قرار داده و همچنین از حکومت جمهوری اسلامی خواسته اند به شهروندان ایران هم امکان آزادی بیان و تجمع اعتراضی را بدهد.

مطالب مرتبط