کشف پرچم "انصارالله" در محل درگیری در شرق تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت تاجیکستان عبدالله‌ رحیم‌اف را در حمله به کامیونهای نظامی که 26 کُشته بر جای گذاشت، مظنون می‌داند

منابع امنیتی تاجیکستان می گویند در محل کُشته شدن عبدالله‌رحیم‌اف، رهبر پیکارجویان مخالف دولت در منطقه رشت، پرچم سیاهی با نوشته‌جات "جماعت انصارالله" کشف شده است.

منابع امنیتی همچنین می‌گویند که در عملیات اخیر علیه عبدالله‌رحیم‌اف، ملقب به “ملا عبدالله‌”، 16 پیکارجو، با شمول چند تن از پیوندان ایشان از جمله زین العابدین کُشته شده‌اند.

این عملیات طی سه روز، از 14 تا 16 آوریل، در منطقه سمسارق ناحیه نور‌‌آباد، در شرق تاجیکستان که منطقه‌ای کوهستانیست، ادامه‌ داشت.

نام “جماعت انصارالله” در تاجیکستان نخست در پی حمله تروریستی در شهر خجند در ماه سپتامبر سال گذشته پیدا شد. آن زمان برخی از خبرگزاریهای خارجی از دست داشتن جانبداران این گروه در حمله خجند خبر داده بودند.

ناظرجان بوری یف، رئیس بخش روابط با جامعه کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان، روز سه‌شنبه‌19 آوریل در صحبت با بی بی سی گفت که هویت برخی از پیکارجویان کشته ‌شده مشخص شده است.

از جمله، در میان افراد کشته‌شده سلیمانشاه محمدشایف، ایام‌الدین منان اف (با لقب “عمر”)، منوچهر منان اف، دولت نورالدین اف (منان اف)، محمد دولتجان که با لقب "خالد" معروف است و از پیوندان ایشان زین العابدین، مهراج‌الدین مراداف (“عبدالواسط”) و میرزاحمد محمداف (ملقب با “خوشوقت”) و دیگران بوده‌اند.

به گفته آقای بوری یف، بیشتر این افراد ساکنان ناحیه نور‌‌آباد بوده‌اند. در میان افراد کشته‌ شده عبدالله‌رحیم‌اف 61-ساله، ملقب به “ملا عبدالله‌” که از فرماندهان اتحاد نیروهای مخالفان در زمان جنگ داخلی محسوب می‌شد، نیز بوده است.

در محل درگیری مأموران امنیتی و انتظامی مقدار زیادی اسلحه، مواد منفجره، غذا و دستگاه تولیدکننده نیروی برق، ادبیات و شبنامه‌های مذهبی، دستورهای تهیه مواد منفجره کشف کرده‌اند.

آقای بوری یف افزود که از جمله، دفتری کشف شده است که در آن نقشه منفجر ساختن یک کامیون تهیه شده است. دولت تاجیکستان “ملا عبدالله‌” را در حمله به دو کامیون وزارت دفاع در دره کمراب در پاییز سال گذشته که 26 کُشته بر جای گذاشت، مظنون می‌داند.

ناظرجان بوری یف افزود که در محل درگیری پرچمی با رنگ سیاه نیز کشف شده که در آن نوشتجات مذهبی، از جمله، “جماعت انصارالله” ذکر شده بود.

بار نخست اسم این گروه مذهبی بعد از انجام عمل انتحاری در ساختمان پلیس ولایت سغد در شهر خجند در پاییز سال گذشته ذکر شده بود.

آن زمان یک سایت اینترنتی وابسته به شورشیان چچنستان گزارش داده بود که این سازمان مسئولیت حمله انتحاری در خجند را بر دوش گرفته است.

ولی مقامات انتظامی تاجیکستان این ادعا را رد کرده و جنبش اسلامی ازبکستان را به دست داشتن در این حادثه متهم کردند.

در همین حال، ناظرجان بوری یف افزود که کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان در پی عملیات اکتشافی محل بود و باش “ملا عبدالله‌” را مشخص کرده و نقشه بازداشت او را یکجا (با همکاری) با نهادهای انتظامی و نیروهای دیگر دولتی تهیه کرده است.

عبدالله رحیم اف ملقب به ملا عبدالله از فرمان دهان مخالفان اسلامی دولت تاجیکستان در زمان جنگ داخلی این کشور بود که شراط توافقنامه صلح میان رهبران مخالفان و دولت در سال 1997 را نپذیرفت و قلمرو کشوررا ترک کرد.

دولت تاجیکستان او و همراهانش را مسئول حمله به نیروهای دولت در شرق کشور در پائیز سال گزشته می داند. در این حمله 25 تن از نیروهای دولت کشته شدند.

منابع آگاه می‌گویند که برگزاری تمرینات نیروهای انتظامی و امنیتی در ناحیه نور‌‌آباد که 14 آوریل آغاز یافته بود، نیز جزئی از این نقشه به منظور جلب توجه پیکارجویان به این تمرینات بوده است. ولی عملیات اصلی بازداشت پیکارجویان در 50 کیلومتری مرکز ناحیه رشت، در محل بلندکوهی، صورت گرفته است.

در همین حال، محمد‌الله اسدالله یف، سخنگویی وزارت امور داخله تاجیکستان، روز سه‌شنبه‌19 آوریل به بی بی سی گفت که عملیات ضدتروریستی در منطقه رشت کاملاً انجام یافته، نیروهای اعزامی به محل دائمی خود برگردانده می‌شوند.

وی افزود که در وادی رشت تنها نیروهایی باقی خواهند ماند که برای تأمین ثبات در این منطقه تأسیس شده‌اند. به گفته وی، حالا در محل درگیری اخیر از سویی بازرسان تحقیقات ادامه‌دارد.

مطالب مرتبط