تظاهر کنندگان سوری در شهر حمص هدف تیراندازی قرار گرفتند

تظاهر کنند گان سوری در شهر حمص حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرکنندگان بعد از شرکت در مراسم تشییع جنازه، میدان اصلی شهر حمص را به تصرف در آوردند

نیروهای امنیتی سوریه برای متفرق کردن تظاهرکنندگان مخالف حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور در شهر حمص به تیراندازی و گاز اشک آور متوسل شدند.

برخوردهای خشونت بار، روز یکشنبه در این شهر آغاز شد که به کشته شدن هشت نفر منجر شد.

روز دوشنبه هجده آوریل، تظاهرکنندگان بعد از شرکت در مراسم تشییع جنازه دست کم دوازده نفر که در تعطیلات آخر هفته گذشته کشته شده بودند میدان اصلی شهر را به تصرف در آوردند و می خواستند به تقلید از تحصن تظاهر کنندگان مصری میدان تحریر قاهره، در این میدان باقی بمانند.

نیروهای امنیتی از مردم خواستند که میدان را ترک کنند و بعد از آن برای پاکسازی میدان به تیراندازی و پرتاب گاز اشک آور اقدام کردند.

یکی از شاهدان عینی به بی بی سی گفته است که صدای تیراندازی، کرکننده بود و صدها نفر مجروح شدند ولی از آمبولانس برای منتقل کردن مجروحان به بیمارستان خبری نبود.

یک شاهد عینی دیگر گفت که هشت نفر بر اثر تیراندازی ماموران امنیتی کشته شدند.

بنا به گزارش ها بعد از تیراندازی و متفرق کردن تظاهر کنندگان، ماموران امنیتی در خیابان های اطراف میدان به تعقیب تظاهرکنند گان پرداختند.

وزارت کشور سوریه آخروقت دیروز دوشنبه هجده آوریل ضمن صدور بیانیه ای، شرکت کنندگان در اعتراضات اخیر را "گروه های مسلح وابسته به سلفی ها" خواند.

به گفته خبرنگار بی بی سی، حکومت بشار اسد ممکن است به بهانه مبارزه با تروریست ها و گره های مسلح دست به خشونت های بیشتر علیه معترضان بزند.

بشار اسد برای آرام کردن مخالفان، قول انجام اصلاحات سیاسی داده است، اما معترضان می گویند این کافی نیست.

به گفته گروه های حقوق بشر، درگیری های چهار هفته گذشته در سوریه بیش از دویست کشته برجای گذاشته است.