گروهی از افسران ارتش بریتانیا به لیبی می روند

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا حق نشر عکس PA
Image caption به گفته ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا نظامیان این کشور اقدامی در جهت آموزش و یا مسلح کردن نیروهای مخالف دولت لیبی انجام نخواهند داد

دولت بریتانیا اعلام کرده که قصد دارد گروهی از افسران ارتش آن کشور را برای ارائه مشاوره به مخالفان مسلح معمر قذافی به لیبی بفرستد.

به گفته ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا این گروه از نظامیان بریتانیایی در شهر بنغازی، پایگاه قدرت مخالفان سرهنگ قذافی مستقر خواهند شد.

او گفت که این تصمیم برای حفاظت از غیرنظامیان ضرورت داشته است و تاکید کرد که افسران اعزام شده، اقدامی در جهت آموزش و یا مسلح کردن نیروهای مخالف دولت لیبی انجام نخواهند داد و با نیروهای سرهنگ قذافی هم درگیرنخواهند شد .

به گفته وزیر خارجه بریتانیا نظامیان بریتانیایی به مخالفان مسلح سرهنگ قذافی توصیه خواهند کرد که چگونه سازماندهی نظامی خود را تقویت کنند.

افسران بریتانیایی علاوه بر ارائه مشاوره به مخالفان به آنها کمک خواهند کرد تا توانایی هایشان در زمینه ارتباطات و تدارکات بهبود یابد.

اما دولت فرانسه گفته است که با اعزام نیروی زمینی به لیبی مخالف است.

آلن ژوپه، وزیر خارجه فرانسه گفت که کشورش با اعزام سربازان نیروهای ائتلاف به لیبی مخالف است، حتی اگر این سربازان نیروهای ویژه ای باشند که می توانند به هدایت حملات هوایی ائتلاف کمک کنند.

دولت بریتانیا در حالی تصمیم خود به اعزام گروهی نظامی به لیبی را اعلام کرده که بیم آن می رود صدها نفر در جریان بمباران شهر مصراته توسط نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی کشته شده باشند.

دولت بریتانیا پیش از این هم به منظور کمک به نیروهای مخالف برای آنها تجهیزات مخابراتی و جلیقه های ضد گلوله ارسال کرده بود.

حق نشر عکس PA
Image caption به گفته وزیر خارجه بریتانیا نظامیان این کشور اقدامی در جهت آموزش و یا مسلح کردن نیروهای مخالف دولت لیبی انجام نخواهند داد

روز دوشنبه هم اندرو میچل، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا اعلام کرد که کشورش بودجه ای ۲ میلیون پوندی برای کمک به خارج کردن غیرنظامیان از شهر مصرات به وسیله کشتی در نظر گرفته است.

مطالب مرتبط