سازمان ملل: لیبی وعده داده به امدادرسانان اجازه فعالیت دهد

مجروحان در شهر مصراته حق نشر عکس AFP
Image caption مصراته در روزهای اخیر به شدت بمباران شده است

مقامات سازمان ملل متحد می گویند دولت لیبی قول داده است که به امدادرسانان اجازه دسترسی به مناطق تحت کنترل خود را بدهد.

به گفته این مقامات، موافقت دولت لیبی به معنای آن است که امدادرسانان می توانند در طرابلس مستقر شوند و ورود و خروج آنها از لیبی هم آزاد خواهد بود.

همزمان حدود هزار نفر که امدادرسانان آنها را از شهر مصراته خارج کرده بودند، به شهر بنغازی، پایگاه قدرت مخالفان مسلح سرهنگ قذافی منتقل شده اند.

نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی روزهاست که مصراته را بمباران می کنند و تصور می شود که صدها نفر در این شهر کشته شده باشند.

امدادرسانان سازمان بین المللی مهاجرت که این گروه حدودا هزار نفری را با یک کشتی اجاره ای از شهر مصراته خارج کرده بودند می گویند هزاران نفر دیگر در این شهر در انتظار نجات هستند.

مخالفان مسلح دولت لیبی روز دوشنبه گفتند که موقعیتشان در شهر مصراته تدریجا مستحکمتر می شود اما افزودند شهر اجدابیه در شرق لیبی تحت فشار مستمر نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی قرار دارد.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد می گوید مقامات لیبی قول داده اند که اجازه دهند امدادرسانان به همراه تجهیزات مورد نیازشان به کلیه مناطق تحت کنترل دولت دسترسی داشته باشند.

شهر مصراته اگرچه تحت محاصره نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی قرار دارد اما هنوز عمدتا کنترل آن در اختیار مخالفان دولت است.

نیروهای سرهنگ قذافی در روزهای اخیر این شهر را به شدت بمباران کرده اند و ساکنان آن با کمبود مواد غذایی و دارو و منابع پزشکی مواجه هستند.

برای اینکه امدادگران بتوانند کمک رسانی خود را آغاز کنند درگیری ها باید متوقف شود اما به گفته مقامات سازمان ملل متحد دولت لیبی به برقراری آتش بس متعهد نشده است.