هشدار لیبی درباره اعزام مشاوران نظامی به این کشور

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption مخالفان مسلح برای سرنگون کردن حکومت سرهنگ قذافی تلاش می کنند

عبد العاطی العبیدی، وزیر امور خارجه لیبی، هشدار داده است که اعزام مشاوران نظامی بریتانیا به شهر بنغازی، جنگ داخلی لیبی را طولانی تر خواهد کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید که این گروه از نظامیان به مخالفان مسلح سرهنگ قذافی آموزش خواهند داد که چگونه سازماندهی خود را تقویت کنند.

منابع بی بی سی گفته اند که احتمالا ۱۰ نظامی بریتانیایی در کنار ۱۰ نظامی فرانسوی در این ماموریت شرکت خواهند کرد.

عبد العاطی العبیدی به بی بی سی گفت که دولت لیبی خواهان آتش بس و نیز برگزاری انتخابات تحت نظر سازمان ملل متحد پس از حدود شش ماه از پایان درگیری هاست.

او گفت: "به نظر ما هرگونه حضور نظامی یک گام به عقب است."

وی افزود که اگر بمباران های ناتو متوقف و آتش بس "واقعی" برقرار شود، طرفین درگیر از امکان گفتگو درباره انتخابات و اصلاحات سیاسی برخوردار خواهند شد.

خالد حکیم، معاون وزیر امور خارجه لیبی، هشدار داده است که اعزام مشاوران نظامی بریتانیایی اقدامی "تحریک آمیز" خواهد بود و آنها هدف قرار خواهند گرفت.

وزیر امور خارجه بریتانیا می گوید که اعزام مشاوران نظامی به لیبی برای حفاظت از غیرنظامیان ضرورت دارد و تاکید کرد که آنها اقدامی در جهت آموزش و یا مسلح کردن نیروهای مخالف دولت لیبی انجام نخواهند داد و با نیروهای سرهنگ قذافی هم درگیرنخواهند شد.

به گفته آقای هیگ، نظامیان بریتانیایی به مخالفان مسلح سرهنگ قذافی توصیه خواهند کرد که چگونه سازماندهی نظامی خود را تقویت کنند.

دولت فرانسه می گوید که با اعزام نیروی زمینی به لیبی مخالف است.

آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که کشورش با اعزام سربازان نیروهای ائتلاف به لیبی مخالف است، حتی اگر این سربازان نیروهای ویژه ای باشند که می توانند به هدایت حملات هوایی ائتلاف کمک کنند.

دولت بریتانیا در حالی تصمیم خود به اعزام گروهی نظامی به لیبی را اعلام کرده که بیم آن می رود صدها نفر در جریان بمباران شهر مصراته توسط نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی کشته شده باشند.

دولت بریتانیا پیش از این هم به منظور کمک به نیروهای مخالف برای آنها تجهیزات مخابراتی و جلیقه های ضد گلوله ارسال کرده بود.

مطالب مرتبط