زندان متهم نشت ویکی لیکس عوض می شود

حق نشر عکس AP
Image caption متهم از ماه ژوئیه ۲۰۱۰ در سلول انفرادی بوده است

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده است که بردلی منینگ، متهم اصلی پرونده افشای هزاران سند دولتی محرمانه به گروه ویکی لیکس، به زودی به یک بازداشتگاه نیروی زمینی ارتش واقع در پایگاه "فورت لون ورت" ایالت کانزاس منتقل می شود.

این سرباز چند ماه است در زندان نظامی پایگاه کوانتیکو در ایالت ویرجینیا که توسط نیروی تفنگداران دریایی اداره می شود، تحت حداکثر تدابیر امنیتی محبوس بوده است.

فعالان حقوق بشر می گویند که او در شبانه روز ۲۳ ساعت در سلول انفرادی به سر می برد و بارها از وی خواسته می شود که تمام لباس هایش را از تن دربیاورد.

گفته می شود که ارتش آمریکا برای جلوگیری از خودکشی این سرباز تدابیر سختگیرانه ای درباره او در نظر گرفته است.

جه جانسن، بلندپایه ترین مشاور حقوقی پنتاگون سه شنبه به خبرنگاران گفت که انتقال آقای منینگ به زندان جدید به نفع وی خواهد بود.

او گفت این اقدام به معنای آن نیست که با این متهم در بازداشتگاه فعلی بدرفتاری شده است.

آقای منینگ در ارتباط با نشت ۷۲۰ هزار سند دیپلماتیک و نظامی، با ۳۴ فقره اتهام روبروست.

هفته گذشته خوان منندز، گزارشگر ویژه شکنجه سازمان ملل متحد گفت که دولت آمریکا درخواست وی برای بازدید از بردلی منینگ را رد کرده است.

فیلیپ کراولی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ماه مارس گذشته پس از "احمقانه" خواندن نحوه برخورد وزارت دفاع با این سرباز، مجبور به استعفا شد.

او برای گروهی از مخاطبان در موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی) درباره رسانه های نوین و سیاست خارجی سخنرانی می کرد که در مورد سرباز منینگ اظهار نظر کرد.

او گفت: "من ۲۶ سال در نیروی هوایی بودم. آنچه برای منینگ اتفاق افتاده مضحک، غیرسازنده و احمقانه است و من نمی دانم چرا وزارت دفاع این کار را می کند. به هرحال منینگ همانجایی است که باید باشد."

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا می گوید به او اطمینان داده شده که شرایط نگهداری آقای منینگ در زندان "مناسب" است.