فرانسه مشاور نظامی به لیبی اعزام می کند

حق نشر عکس AFP
Image caption نیکولا سارکوزی قول داده است که حملات هوایی در لیبی را تشدید کند

ایتالیا و فرانسه به پیروی از بریتانیا اعلام کرده اند که مشاوران نظامی خود را برای کمک به نیروهای مخالف سرهنگ معمر قذافی به لیبی اعزام می کنند.

دولت فرانسه، موضوع اعزام مشاوران نظامی را بعد از دیدار و گفتگوی نیکلا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه با رهبر مخالفان لیبی در پاریس اعلام کرد.

نیکلا سارکوزی هم چنین قول داده است که حملات هوایی را در لیبی تشدید کند.

رئیس جمهوری فرانسه هم چنین گفت که نیروهای مخالف دولت لیبی قول داده اند که دموکراسی را از طریق صندوق های رای و نه تانک در کشورشان برقرار کنند.

به گفته فرانسوا باروآن سخنگوی دولت فرانسه گروه کوچکی از مشاوران نظامی فرانسه به لیبی می روند تا با شورای انتقالی مخالفان سرهنگ قذافی برای حفاظت از شهروندان غیرنظامی لیبی همکاری کنند.

فرانسوا باروآن تاکید کرد که فرانسه نیروی زمینی به لیبی اعزام نخواهد کرد و ماموریت مشاوران نظامی در چارچوب شرایط قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام خواهد گرفت.

ایتالیا هم با اعزام نیروی زمینی به لیبی شدیدا مخالف است.

فرانسه شمار مشاوران اعزامی را کمتر از ده نفر اعلام کرده است، و ایتالیا گفته است که دست کم ده مشاور به لیبی خواهند رفت.

دیروز سه شنبه 19 آوریل بریتانیا اعلام کرد که مشاوران نظامی خود را برای حفاظت از غیرنظامیان به لیبی اعزام می کند.

بریتانیا تاکید کرد که این مشاوران اقدامی در جهت آموزش و یا مسلح کردن نیروهای مخالف دولت لیبی انجام نخواهند داد و با نیروهای سرهنگ قذافی هم درگیر نخواهند شد.

به گفته آقای هیگ، نظامیان بریتانیایی به مخالفان مسلح سرهنگ قذافی توصیه خواهند کرد که چگونه سازماندهی نظامی خود را تقویت کنند.

واکنش لیبی

عبد العاطی العبیدی، وزیر خارجه لیبی، به بی بی سی گفت که دولت لیبی خواهان آتش بس و نیز برگزاری انتخابات تحت نظر سازمان ملل متحد پس از گذشت حدود شش ماه از پایان درگیری هاست.

او گفت: "به نظر ما هرگونه حضور نظامی یک گام به عقب است."

وی افزود که اگر بمباران های ناتو متوقف و آتش بس "واقعی" برقرار شود، طرفین درگیر از امکان گفتگو درباره انتخابات و اصلاحات سیاسی برخوردار خواهند شد.

خالد حکیم، معاون وزیر امور خارجه لیبی، هشدار داده است که اعزام مشاوران نظامی بریتانیایی اقدامی "تحریک آمیز" خواهد بود و آنها هدف قرار خواهند گرفت.

ادامه نبرد در مصراته

امروز چهار شنبه 20 آوریل از درگیری در مرکز شهر مصراته گزارش می رسد.

نیروهای مخالف دولت لیبی به خبرگزاری رویترز گفته اند که به پیشرفت هایی دست پیدا کرده اند.

گزارش ها از غرب لیبی هم حاکی از بمباران چندین شهر توسط نیروهای سرهنگ قذافی است که هزاران تن از اهالی این شهر ها را مجبور کرده است به تونس فرار کنند.

مطالب مرتبط