نشست اتحادیه عرب در عراق به تعویق افتاد

حق نشر عکس AP
Image caption نشست کشورهای عضو اتحادیه عرب در بغداد باید برگزار شود

نشست اتحادیه عرب که قرار بود ماه آینده در بغداد، پایتخت عراق، برگزار شود، به دلیل نا آرامی های سیاسی در منطقه به تعویق افتاده است.

قرار بود وزرای خارجه کشورهای عربی این اتحادیه در اواسط ماه آینده میلادی در این نشست شرکت کنند.

این اولین بار ظرف بیست سال گذشته است که عراق میزبان کشورهای عضو اتحادیه عرب خواهد بود.

به گفته جیم میور خبرنگار بی بی سی در بغداد، عراق برای میزبانی این نشست بسیار مشتاق است و صدها میلیون دلار را صرف تدارک برگزاری این نشست کرده است.

اما تاخیر در برگزاری این نشست، به دلیل اغتشاشات فعلی در جهان عرب غیرقابل اجتناب است.

براساس گزارش ها عضویت لیبی در اتحادیه عرب به حال تعلیق درآمده است.

در حال حاضر اعتراضات گسترده ای در سوریه و یمن در جریان است و در چنین شرایطی رهبران این کشور مطمئن نیستند که بعد از ترک کشورهایشان بتوانند بار دیگر به کشورشان باز گردند.

گفته می شود احتمالا یکی از دلایل به تاخیر افتادن این نشست به روابط نزدیک عراق با بعضی از کشورهای عربی که در حال حاضر با بحران روبرو هستند و واکنش عراق به این کشورها مربوط شود، از جمله کشور بحرین که اکثریت شیعه در آن تحت حکومت سنی ها قرار دارند.

مداخله نظامی عربستان سعودی و بعضی دیگر از کشورهای سنی مذهب حوزه خلیج فارس در بحرین به منظور کمک به دولت این کشور برای کنترل اعتراضات، به شدت مورد اعتراض نوری المالکی، نخست وزیر عراق، که خود شیعه است، قرار گرفت.

در حالی که شش کشورعضو شورای همکاری خلیج فارس مخالف برگزاری نشست اتحادیه عرب در عراق هستند، احتمال برگزاری این نشست در بغداد تا زمان ایجاد تغییراتی دشوار به نظر می رسد.

مطالب مرتبط