برنامه های پوتین برای ازدیاد جمعیت روسیه

حق نشر عکس Getty
Image caption آقای پوتین نسبت به اتکای اقتصادی بر خارج از کشور هشدار داد

ولادیمیر پوتین، نخست وزیر روسیه از برنامه های خود برای ازدیاد جمعیت این کشور پرده برداشت.

دولت این کشور قرار است هزینه ای معادل ۵۳ میلیارد دلار برای افزایش زاد و ولد و امید به زندگی صرف کند.

وی طی یک سخنرانی در مجلس دوما درباره اقتصاد کشور، این برنامه ها را اعلام کرد.

آقای پوتین در گذشته نشانه هایی مبنی بر شرکت در دور آینده انتخابات و بازگشت به ریاست جمهوری از خود نشان داده بود، اما هنوز معلوم نیست دمیتری مدودف، رئیس جمهوری کنونی، راه را برای او باز بگذارد یا خیر.

آقای پوتین در آخرین دوره از انتخابات به دلیل به پایان رسیدن دوره ریاستش، از مقام ریاست جمهوری کناره گرفت و از آقای مدودف، یکی از نزدیکترین متحدان سیاسی اش، به عنوان جانشین خود حمایت کرد.

دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری قرار است در ماه مارس ۲۰۱۲ برگزار شود.

لیبرالیسم غیر قابل توجیه

این سخنرانی به عنوان فرصتی برای آقای پوتین تلقی می شد تا سیاست های اقتصادی خود را پیش از انتخابات ریاست جمهوری، و همچنین انتخابات پارلمانی که قرار است در ماه دسامبر برگزار شود، مطرح کند.

آقای پوتین خود را نزدیک به مواضع اصولگرایان می داند، در حالی که آقای مدودف در رویکرد های سیاسی خود به مواضع لیبرال نزدیک بوده و هوادار ارتباط باز تر با غرب است.

نخست وزیر روسیه، که دولتش برای سرکوب روند دموکراسی مورد انتقاد قرار گرفته بود، یک بار دیگر گفت که ثبات سیاسی از به سرعت پیش رفتن به سوی لیبرالیسم بهتر است.

وی ضمن یادآوری ناکامی های دهه نود میلادی گفت: "این کشور به یک دهه رشد و توسعه با ثبات، به دور از نوسان های سیاسی و تجربیات خام بر اساس لیبرالیسم غیر قابل توجیه، نیاز دارد."

آقای پوتین به ضرورت کاهش اتکای اقتصاد روسیه بر بازارهای جهانی تاکید کرد.

وی در یک اقدام غیر منتظره برنامه های خود برای ازدیاد جمعیت در روسیه که از اوسط دهه نود شاهد کاهش شش درصدی جمعیت بوده، را اعلام کرد.

وی گفت: " اولا، ما انتظار داریم که امید به زندگی به سن ۷۱ سالگی افزایش یابد، دوما، ما می خواهیم نرخ زاد و ولد را در مقایسه با سال ۲۰۰۶ به ۲۵ تا ۳۰ درصد برسانیم."

وی در خصوص مسائل اقتصادی گفت که در سه ماهه اول سال، نرخ رشد اقتصادی به ۴ ممیز ۴ درصد رسید. به این ترتیب روسیه دارای بیشترین میزان رشد در مقایسه با دیگر کشورهای موسوم به جی ۸ بوده است.

او که خواستار تنوع اقتصادی است، گفت که واقعه فوکوشیما و تاثیر شدید آن بر انرژی هسته ای در اروپا، میزان تقاضا برای نفت و گاز روسیه را افزایش می دهد.

مطالب مرتبط