کمک ۲۵ میلیون دلاری آمریکا به مخالفان قذافی

هیلاری کلینتون حق نشر عکس Getty
Image caption به گفته خانم کلینتون کمک مالی به مخالفان برای حفاظت از غیرنظامیان اعطا می شود

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از کمک ۲۵ میلیون دلاری این کشور به مخالفان حکومت لیبی خبر داده است.

به گفته خانم کلینتون این کمک تسلیحاتی نیست و شامل کالاهایی مانند پوتین، لباس نظامی، تجهیزات مخابراتی، مواد دارویی و گوشت ذبح اسلامی خواهد بود.

بریتانیا، فرانسه و ایتالیا نیز پیش تر اعلام کرده بودند برای کمک به مخالفان مسلح حکومت لیبی، مشاوران نظامی خود را به این کشور اعزام خواهند کرد.

بریتانیا گفته است مشاوران نظامی کشورش در جهت آموزش و مسلح مخالفان اقدام نخواهند کرد ولی ایتالیا آموزش نظامی مخالفان را از ماموریت های نظامیان اعزامی به لیبی اعلام کرده است.

ارسال کمک ۲۵ میلیون دلاری ایالات متحده در حالی اعلام می شود که محافظه کاران آمریکایی دولت باراک اوباما را در کم کاری در حمایت از مخالفان سرهنگ قذافی متهم کرده اند.

خانم کلینتون چهارشنبه گفت: "این اقدام (کمک کشورش به مخالفان معمر قدافی) با قطعنامه ۱۹۷۳ شورای امنیت مطابقت دارد که به کشورها اجازه می دهد برای محافظت از مردم غیرنظامی و مناطق مسکونی تمام تدابیر لازم را در نظر بگیرند."

محافظه کاران آمریکایی تصمیم تازه دولت باراک اوباما را کافی نمی دانند و خواهان ارسال تسلیحات به مخالفان سرهنگ قذافی هستند.

باراک اوباما اعزام نیروی نظامی به لیبی را رد کرده است ولی می گوید از تصمیم بریتانیا، فرانسه و ایتالیا برای اعزام مشاوران نظامی به این کشورحمایت می کند.

این سه کشور قرار است هر یک حدود ۱۰ مشاور نظامی به لیبی اعزام کنند تا به مخالفان کمک کنند.

همزمان مخالفان سرهنگ قذافی دریافت مقادیری سلاح از کشورهای "دوست" را تایید کرده اند.

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی ملی لیبی، با تایید گزارش ها در این باره، میزان کمک های دریافتی را کافی ندانست. دولت معمر قذافی قطر را به ارسال سلاح های ضد تانک به مخالفان متهم کرده است.

مطالب مرتبط