رئیس جمهوری سودان مسئولیت جنگ دارفور را پذیرفت

حق نشر عکس Reuters
Image caption عمر البشیر تحت پیگرد قانونی دادگاه بین المللی جرایم است

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، می گوید مسئولیت جنگ داخلی در منطقه دارفور را می پذیرد.

او گفت از زمانی که رئیس جمهور شده، مسئول همه امور در کشورش از جمله جنگ داخلی در دارفور است.

اما او تصریح کرد که تعبیرش از اتفاقات در دارفور با آنچه رسانه های بین المللی، سازمان ملل متحد و دادگاه بین المللی کیفری ترسیم کرده اند، متفاوت است.

رئیس جمهوری سودان گفت با وجود ادعاهای متعدد مبنی بر این که هزاران نفر در حملات هوایی و نبرد تن به تن در دارفور کشته شده اند، سربازانش با مردم عادی دارفور نجنگیده اند.

آقای بشیر در گفتگو با روزنامه بریتانیایی گاردین آمار ارائه شده توسط سازمان ملل را زیر سوال برد و گفت به خاطر درگیری های هشت ساله در این منطقه، هفتاد هزار نفر آواره شده اند در حالیکه سازمان ملل تعداد آوارگان را دو میلیون نفرتخمین زده است.

پیش از این عمر البشیر انکار کرده بود که بیش از سیصد هزار نفر در درگیری های دارفور کشته شده اند و گفته بود که رقم واقعی 10 هزار نفر است.

آقای بشیر همچنین از لوئیس مورنو اکامپو، دادستان دادگاه بین المللی کیفری انتقاد و او را متهم کرد که فعال حقوق بشر و دروغگوست.

دادگاه بین المللی کیفری، از سال پیش عمر البشیر را در ارتباط با اتهاماتی که به او وارد شده، تحت پیگرد قانونی قرار داده است. ادعا شده که درگیری ها در دارفور سودان، نسل کشی بوده است.

جنگ داخلی دارفور، واقع در غرب سودان، در سال 2003 و با اعتراض اکثریت آفریقایی تبار این منطقه نسبت به آنچه که تبعیض دولت مرکزی به نفع اقلیت عرب تبار ساکن این منطقه دانسته اند، آغاز شد.

عمر البشیر در بخش دیگری از گفتگو با روزنامه گاردین گفت، هشدار می دهد که جنوب سودان، که در ماه ژوئیه از شمال این کشور تفکیک و مستقل می شود، در وضعیت بی ثباتی است.

دولت در منطقه نیمه خودمختار جنوب سودان آقای بشیر را متهم کرده که از ژنرال های جنوب که شورشی شده اند، حمایت می کند.

مشاوران رئیس جمهوری سودان این اتهام را رد کرده اند.

رئیس جمهوری سودان از فرصت گفتگو با روزنامه گاردین استفاده کرد و گفت در انتخابات ریاست جمهوری آتی از مقام فعلی خود کناره گیری خواهد کرد.

دوره رياست جمهورى آقاى بشير چهار سال ديگر تمام مى شود.

سخنگوى كنگره ملى، حزب حاکم در سودان گفته است که اين تصميم آقاى بشير به دليل ناآرامى هاى جهان عرب اتخاذ نشده و بخشى از سياست هاى اين حزب براى اصلاحات در اين كشور بوده است.

مخالفان دولت سودان مى گويند هدف از اين كار فرونشاندن مخالفت ها در كشور است.

عمر البشير آوريل سال گذشته، براى يك دوره پنج ساله به رياست جمهورى اين كشور انتخاب شد، انتخاباتى كه از سوى مخالفان او رد شده است.

مطالب مرتبط