تاثیرات زلزله بر اقتصاد ژاپن 'عمیق نخواهد بود'

سونامی ژاپن حق نشر عکس Getty
Image caption زلزله و سونامی ماه گذشته در ژاپن خسارات زیادی در این کشور بر جای گذاشت

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پیش بینی کرده است که اقتصاد ژاپن با وجود تاثیرات مخرب زلزله و سونامی ماه گذشته در این کشور، با رکود چندان عمیقی روبرو نخواهد شد.

این سازمان بر خلاف گزارش پیشین خود که در آن رکود یک و هفت دهم درصدی را برای اقتصاد ژاپن پیش بینی کرده بود، اکنون این رقم را تقریبا به نصف کاهش داده است.

این سازمان در گزارش خود در مورد اقتصاد ژاپن می افزاید این کشور باید برای مقابله با کسری بودجه ناشی از افزایش هزینه های بازسازی تخریب های به جا مانده از زلزله، مالیات بر فروش خود را تا چهار برابر افزایش دهد.

اقتصاد دانانی که در تهیه این گزارش نقش داشته اند پیشنهاد کرده اند ژاپن علاوه بر افزایش مالیات بر فروش، باید مالیات بر شرکت ها را کاهش دهد.

نویسندگان این گزارش پیش بینی کرده اند که سرمایه گذاری در بخش عمران و بازسازی خرابی های ناشی از زلزله و سونامی در ژاپن بسیار قابل توجه خواهد بود، و این موضوع به رشد دو و سه درصدی اقتصاد ژاپن در سال آینده منجر خواهد شد.

انجل گوریا، دبیر کل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی معتقد است ژاپن باید در جریان بازسازی کشور، بین روند احیای اقتصادی و کاهش بدهی های خود توازن برقرار کند.

این سازمان در بخش دیگری از گزارش اخیر خود در مورد ژاپن که در روز پنجشنبه، ۲۱ آوریل ۲۰۱۱ منتشر شده، پیشنهاد تغییر نظام آموزشی، روابط اقتصادی آزادتر با سایر کشورها و انجام دیگر اصلاحات در ژاپن را مطرح کرده است.

در بخشی از گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی که مقر آن در پاریس است آمده: "اگر چه هنوز برای ارزیابی میزان دقیق خسارات ناشی از زلزله زود است، تاثیر فوری این فاجعه در کاهش رشد اقتصادی ژاپن قابل مشاهده خواهد بود که البته با تلاش هایی که برای بازسازی این کشور در جریان است جبران خواهد شد".

نویسندگان گزارش معتقدند اثرات مخرب ناشی از این زلزله در مناطقی حتی فراتر از مناطق زلزله زده احساس خواهد شد.

این سازمان تاثیر زلزله و سونامی بر اقصاد ژاپن را با ورشکستگی بانک لیمن برادرز در آمریکا که به آغاز بحران اقتصادی در سطح جهان منجر شد مقایسه کرده و تاثیرات زلزله بر اقتصاد ژاپن را به مراتب ناچیز تر از آن دانسته است.

صندوق بین المللی پول اوایل ماه جاری میلادی پیش بینی خود در مورد رشد اقتصادی ژاپن را از یک و شش دهم درصد پیش از وقوع زلزله، به یک و چهار دهم درصد کاهش داده بود.

مطالب مرتبط