پارلمان تاجیکستان موافقتنامه لغو مالیات مضاعف با ایران را تصویب کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نمایندگان پارلمان موافقتنامه با ایران را با اکثر ‌آرا به تصویب رساندند

پارلمان تاجیکستان موافقتنامه با ایران در باره جلوگیری از پرداخت مالیات مضاعف و مالیات از درآمد و سرمایه را تصویب کرد.

این موافقتنامه در جلسه نوبتی پارلمان تاجیکستان روز پنج‌شنبه‌21 آوریل با اکثریت ‌آرا تصویب شد.

سفرعلی نجم‌الدین اف، وزیر مالیه (دارایی) تاجیکستان، ضمن بررسی این موافقتنامه با تأکید بر ضرورت تصویب آن گفت که اجرای آن به رشد همکاریهای اقتصادی، افزایش میزان تبادل کالا و تجارت میان ایران و تاجیکستان کمک خواهد کرد.

وی افزود: "یکی از اهداف پیشنهاد لایحه قرار مذکور رشد همکاریهای اقتصادی، علمی، فرهنگی و فنی میان دو کشور است."

آقای نجم‌الدین‌اف با اشاره ‌به بنیاد و فعالیت چندین کارخانه‌های مشترَک ایران و تاجیکستان از ادامه‌ساختمان نیروگاه “سنگتوده-2” یادآور شد و گفت که در آینده نیز امکان سرمایه‌گذاریهای ایران در تاجیکستان بیشتر خواهد شد.

آقای نجم الدین‌اف افزود: "مقررات موافقتنامه مذکور در چارچوب طلبات مدل کنوانسیون بین‌المللی در باره مالیات و درآمد و سرمایه تهیه شده است و چنین موافقتنامه‌ها را تاجیکستان با 20 کشور جهان امضا کرده است."

به گفته وی، این موافقتنامه 15 دسامبر سال 1998 در شهر تهران به امضا رسیده است. آقای نجم‌الدین‌اف همچنین گفت که سال تا سال میزان تبادل کالا میان این کشورها رو به افزایش است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای نجم‌الدین‌اف امضای موافقتنامه با ایران را اقدامی مهم برای رشد تجارت بین دو کشور خواند

طبق آمار رسمی، در سال 2009 میزان تبادل کالا میان تاجیکستان و ایران 127 میلیون دلار را تشکیل داده است. ولی آقای نجم‌الدین‌اف می‌گوید: "در سال 2010 میزان تبادل کالا میان این دو کشور 75 میلیون دلار افزایش یافته و 202 میلیون دلار را تشکیل داد."

روابط فرهنگی و اقتصادی ایران و تاجیکستان، بویژه، در سالهای اخیر گسترش چشمگیری داشته است.

قبلاً مقامات ایران برای توسعه بیشتر همکاریهای مختلف میان کشورش با تاجیکستان، پیشنهاد لغو مقررات روادید میان این دو کشور را کرده بود. اما مقامات تاجیکستان با دلایل نامعلوم این پیشنهاد ایران را نپذیرفته بودند.

تونل "استقلال" که مرکز و شمال تاجیکستان را به هم متصل می‌کند، و نیروگاه "سنگتوده-2" از مهمترین طرحهایی محسوب می‌شوند که با سرمایه ایران در تاجیکستان انجام می‌شوند.

همچنین، مقامات تاجیک و ایرانی در ماه اکتبر سال 2010 در هشتمین جلسه کمیسیون مشترَک اقتصادی دو کشور توافق کرده‌اند که در آینده یک کارخانه سمنت با ظرفیت 2 میلیون تن در سال و با سرمایه 300 میلیون دلار از جانب ایران در تاجیکستان بنیاد کنند.

تاجیکستان عمدتا به ایران، نخ پنبه و آلومینیوم صادر می‌کند و ایران به تاجیکستان موادّ غذایی مختلف، مسالح ساختمانی و تجهیزات فنی وارد می‌کند.

در همین حال، برخی از بازرگانهای ایرانی می‌گویند که بالا بودن سطح فساد مالی در تاجیکستان از جلب بیشتر سرمایه ایرانیان به اقتصاد این کشور مانع می‌شود و همچنین، بر تصویر این کشور در عرصه بین‌المللی لطمه زده است.

مطالب مرتبط