مولن: سرویس اطلاعاتی پاکستان با پیکارجویان ارتباط دارد

حق نشر عکس AFP
Image caption این اولین باری است که یک مقام ارشد نظامی آمریکا به ارتباط سرویس اطلاعاتی پاکستان با پیکارجویان اشاره می کند

پاکستان اتهامات آمریکا را در این مورد که سرویس اطلاعات ارتش این کشور هنوز با طالبان در ارتباط است رد کرده است.

واکنش دولت پاکستان در پی اظهارات دریاسالار مایک مولن (Mike Molan)، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، هنگام دیدار از اسلام آباد، پایتخت پاکستان ابراز شده است.

در حال حاضر هیاتی از مقامات پاکستانی هم برای گفتگو در آمریکا بسر می برند.

دریاسالار مولن گفته است سرویس اطلاعاتی ارتش پاکستان با یک گروه پیکارجو به رهبری جلال الدین حقانی، از رهبران شورشیان افغان، رابطه ای طولانی مدت دارد.

پاکستان مکررا اتهام ارتباط با پیکارجویان را رد کرده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی دراسلام آباد، مقامات آمریکایی در گذشته با احتیاط در مورد ارتباط پاکستان و پیکارجویان ابراز نظر می کردند.اما دریاسالار مایک مولن برای اولین بار صراحتا به این ارتباط اشاره کرده است.

آقای مولن در گفتگویی با روزنامه پاکستانی داون گفته است :"مشخص است که سرویس اطلاعاتی ارتش پاکستان رابطه ای طولانی مدت با شبکه حقانی دارد."

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین گفته است:"از پیکارجویان وابسته به گروه حقانی حمایت مالی می شود و به آنها آموزش داده می شود تا نظامیان آمریکایی و ائتلاف را به قتل برسانند. و وظیفه من این است که مطمئن شویم چنین ارتباطی ادامه نخواهد یافت."

در پی این اظهارات، ژنرال اشفق پرویز کیانی، فرمانده ستاد نیروی زمینی ارتش پاکستان، با انتشار بیانیه ای "تبلیغات منفی" درباره فعالیت های پاکستان در این زمینه را رد کرده است.

آقای کیانی در عین حال بر روابط استراتژیک دو کشور به دلایل امنیتی تاکید ورزیده است.

قرار است روز پنجشنبه، ۲۱ آوریل، سلمان بشیر، معاون وزارت امورخارجه پاکستان، با مقامات وزارت خارجه آمریکا در واشنگتن دیدار و گفتگو کند.

روابط پاکستان و آمریکا پس از آن که ریموند دیویس، مقاطعه کار سازمان سیا دو تبعه پاکستان را اوائل امسال در لاهور کشت، دچار تنش شد.

ماه پیش، دادگاهی در پاکستان ریموند دیویس را پس از آن که خویشاوندان دو پاکستانی کشته شده، او را بخشیدند، از اتهام قتل تبرئه و از زندان آزاد کرد.

پرونده آقای دیویس، موجی از احساسات ضد آمریکایی را در پاکستان به وجود آورده بود.

خشم تظاهرکنندگان هنگامی شدت گرفت که فاش شد آقای دیویس برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کار می کند.

مطالب مرتبط