نفت و دموکراسی

به روز شده:  08:31 گرينويچ - چهارشنبه 27 آوريل 2011 - 07 اردیبهشت 1390

مدیا پلیر

آیا درآمدهای نفتی مانع دمکراسی در ایران است؟

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

درکارزار دمکراسی با استبداد، نفت کجا واقع شده؟ آیا درآمدهای نفتی مانع دمکراسی در ایران است؟

بهترین راه فهم یک نظام سیاسی، دقت در چگونگی رابطه دولت است با ملت. اگر این حکم را بپذیریم بی‌درنگ متوجه نقش درآمد‌های نفتی در شکل دادن به این رابطه خواهیم شد. این معادله البته ساده است و فهمیدنی ولی آیا بیان دقیقی ست از نقش نفت در طیف وسیعی از نظام‌های سیاسی که چنین درآمدی دارند؟ در ایران، صد و اندی سال پیش اولین چاه نفت به بهره برداری رسید. آیا استفاده از این ثروت، آغاز توسعه و گسترش شهرنشینی و آموزش عمومی نبود، یعنی ‌‌همان بنیاد‌هایی که زمینه دمکراسی را فراهم می‌آورند؟ ولی چرا این عوامل به دمکراسی کمکی نکردند؟ به این دلیل که این ثروت به عبارتی بادآورده، دولت را به آقای ملت تبدیل کرد؟ در حال حاضر یکی از دلایل اعتماد به نفس دولت کنونی در ایران، افزایش درآمد‌های نفتی شمرده شده است. آیا بدون درآمد نفت نظام کنونی قادر بود اینگونه در مقابل جنبش دمکراسی خواهی بایستد؟

از مهمان‌های برنامه می‌پرسیم اگر نفت نبود ایران در وضعیت بهتری بود یا نه؟

در پنل اول شاهین فاطمی استاد اقتصاد در پاریس و همایون کاتوزیان نویسنده و استاد اقتصاد سیاسی در دانشگاه آکسفورد به سوالات مخاطبان خود در پنل دوم، نیما برازنده و فریبا شیرازی پاسخ می‌دهند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.