استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در لیبی

عکس آرشیوی از هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی
Image caption این هواپیماها معمولا از راه دور از خاک آمریکا کنترل می شوند

رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا گفته است که هواپیماهای مسلح بدون سرنشین آمریکایی قرار است در آسمان لیبی ماموریت انجام دهند.

آقای گیتس گفت که اجازه استفاده از این هواپیماها از سوی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا صادر شده است و به عملیات نظامی در آنجا "دقت نظامی" می بخشد.

آمریکا از هواپیماهای بدون سرنشین برای هدف گرفتن پیکارجویان در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان استفاده می کند.

مخالفان مسلح در لیبی از ماه فوریه سرگرم نبرد با نیروهای سرهنگ قذافی بوده اند اما در هفته های اخیر پیشرفت قابل توجهی نداشته اند.

آقای گیتس روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: "پرزیدنت اوباما گفته است که در زمینه هایی که ما در آنها توانایی های منحصر به فرد داریم، مایل است از آنها استفاده کند."

او گفت که دو هواپیمای بدون سرنشین از نوع "پریدتور" در اختیار ناتو گذاشته می شود. او گفت که این هواپیماها کمکی نه چندان عمده به عملیات نظامی در لیبی هستند.

آقای گیتس تاکید کرد که آمریکا طرحی برای مستقر کردن سربازانش در خاک لیبی ندارد.

ژنرال جیمز کارترایت معاون ستاد مشترک گفت که اولین ماموریت روز پنجشنبه انجام شده است اما هواپیماها به علت هوای بد برگردانده شده اند.

او گفت که این هواپیماها در "موقعیت منحصر به فردی برای نواحی شهری" قرار دارند زیرا دید بهتری از تانک ها و سایر اهداف بالقوه می توانند داشته باشند.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه گفت: "آن چه را که سازمان ملل متحد برایش مجوز صادر کرد و شورای امنیت از آن پشتیبانی کرد و به وسیله ناتو و شرکای ما در حال انجام است، دقیقا همان چیزی است که گفته بودیم انجام خواهیم داد. ما به این عملیات نظامی ادامه خواهیم داد تا ببینیم مخالفان قذافی از فرصت هایی که در اختیارشان قرار داده ایم چگونه استفاده خواهند کرد."

روز پنجشنبه گزارش شد که نیروهای مسلح مخالف سرهنگ قذافی کنترل یک پاسگاه در نوار مرزی با تونس را به دست گرفته اند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که نیروهای مخالف معمر قذافی بعد از متواری شدن 200 سرباز ارتش لیبی به تونس پاسگاه مرزی "وازن" را تصرف کردند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفت که شاهد کنترل این پاسگاه توسط نیروهای مخالفین بوده است.

یکی از رهبران مخالفین به خبرگزاری فرانسه گفته است که پاسگاه مرزی "وازن" بعد از یک نبرد شدید سه روزه با سربازان دولت لیبی در اطراف شهر نالوت به دست آنها افتاده است.

مطالب مرتبط