حملات طالبان و آمریکا در پاکستان دهها کشته به جای گذاشت

حق نشر عکس AFP
Image caption پاکستانی ها با تظاهرات ناخشنودی خود را از حملات آمریکا به ویژه با هواپیماهای بدون سرنشین ابراز می کنند

در پاکستان، چهارده سرباز در حمله پیکارجویان طالبان به یک ایست بازرسی در شمال غرب این کشور کشته شده اند.

مقامات منطقه گفته اند که صدها پیکارجو به یک ایست بازرسی در بخش خانکی، در نزدیکی نواحی قبیله نشین (که به مامن جنگجویان القاعده و طالبان تبدیل شده است)، یورش برده اند.

در تحولی دیگر، مقامات امنیتی پاکستان گفتند که در یک حمله نیروهای نظامی آمریکا در نزدیکی مرز این کشور با افغانستان، که با کمک هواپیمای بدون سرنشین انجام داده اند، دست کم بیست و پنج نفر کشته اند.

در حمله مذکور تعدادی موشک به مجتمعی در "اسپینوم"، واقع در منطقه شمال وزیرستان، اصابت کرده است.

بنا به گزارش ها تعدادی از کشته شدگان پیکارجو و تعدادی نیز غیرنظامی بوده اند.

روز پنجشنبه (21 آوریل)، ژنرال اشفق کیانی، رئیس ارتش پاکستان، از حملات آمریکا با کمک هواپیماهای بدون سرنشین انتقاد کرد و گفت که این گونه حملات به زیان عملیاتی است که برای مقابله با پیکارجویان در نظر گرفته شده و در جریان است.

زنرال کیانی به دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت که حملات با کمک هواپیماهای بدون سرنشین جنگ نظامیان پاکستان علیه پیکارجویان را پیچیده و سخت کرده است.

حمله روز جمعه همچنین در حالی انجام گرفته است که اظهارات دریاسالار مولن در روز چهارشنبه (20 آوریل)، در مورد سرویس جاسوسی پاکستان کدورت میان آمریکا و پاکستان عمیق تر کرده است. مایک مولن سرویس امنیتی پاکستان را متهم کرده که با پیکارجویانی که در افغانستان سربازان آمریکایی را می کشند، ارتباط کاری دارد.

حمله آمریکایی

مقامات پاکستان می گویند در حمله آمریکایی ها به منطقه آشفته شمال وزیرستان در روز جمعه (22 آوریل)، چهار موشک به خانه ای در اسپینوم اصابت کرده است. اسپینوم در چهل کیلومتری شمال شرق میرانشاه (شهر اصلی در این منطقه قبیله نشین)، قرار دارد.

سال گذشته نیروهای آمریکایی و پاکستانی در این منطقه بیش از صد حمله انجام دادند.

آمریکا معمولا حملاتش در پاکستان را که با کمک هواپیمای بدون سرنشین انجام می دهد، تائید نمی کند.

اما تحلیلگران می گویند در این منطقه تنها نیروهای نظامی آمریکایی هستند که توان اعزام هواپیماهای بدون سرنشین را دارند.

از زمانی که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا شده است این نوع حملات افزایش داشته است.

بسیاری از پیکارجویان، که برخی از آنها ارشد نیز بوده اند، در این دست از حملات کشته شده اند اما فقط پیکارجویان طعمه حملات قرار نگرفته اند و صدها غیرنظامی نیز جان خود را از دست داده اند.

هویت بیست نفری که در حمله امروز کشته شده اند، هنوز روشن نیست.

مردم در پاکستان از حملات با کمک هواپیماهای بدون سرنشین بسیار ناخشنودند. به گفته گزارشگران مقامات پاکستان هم به طور سربسته این نوع حملات را تائید می کنند.

البته رهبران پاکستان انکار کرده اند که به طور مخفیانه از انجام حملات آمریکا با هواپیماهای بدون سرنشین حمایت می کنند.

یکی از مقامات شمال وزیرستان گفت که در تازه ترین حمله هواپیماهای بدون سرنشین مجتمعی بزرگ که در دست هواداران "حافظ گل بهادر"، یکی از پیکارجویان محلی، بود، هدف حمله موشکی قرار گرفته است.

الیاس خان، گزارشگر بی بی سی در اسلام آباد، می گوید اسپینوم در گذشته کمتر هدف حملات هواپیماهای بدون سرنشین بوده و به همین دلیل مکانی نسبتا امن برای پیکارجویانی قلمداد می شده است که از سایر پایگاه های پیکارجویان در شمال وزیرستان بیرون رانده شده اند.

مطالب مرتبط