'دست‌کم ۷۲ کشته' در خونین‌ترین روز اعتراضات سوریه

تظاهرات معترضان در سوریه حق نشر عکس AP
Image caption به نظر می‌رسد خشم مردم در سوریه به طرزی بی‌سابقه متوجه بشار اسد شده است

به گفته گروه های مدافع حقوق بشر، دست کم ۷۲ نفر روز جمعه در تیراندازی نیروهای امنیتی سوریه به تظاهرات مخالفان حکومت کشته شده اند.

گزارش ها از سوریه حاکی است که تیراندازی به معترضان زمانی آغاز شد که آنها پس از نماز جمعه، تظاهرات بزرگ خود را علیه حکومت آغاز کردند.

گفته می شود که ده ها هزار تن از مخالفان دولت در این تظاهرات که در شهرهای مختلف سوریه برگزار شد حضور داشتند و گروهی از آنها شعار می دادند "مردم خواهان سقوط حکومت هستند".

تصاویر منتشر شده از این تظاهرات نشان می دهد که خشم مخالفان به شکلی بی سابقه متوجه شخص بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شده است.

بر اساس گزارش ها، بیشتر تلفات امروز به روستای ازرع در نزدیکی درعا و منطقه دوما در حاشیه دمشق مربوط می شد.

گفته می شود که از آغاز ناآرامی ها در سوریه حدود ۲۴۰ نفر از معترضان کشته شده اند و امروز خونین ترین روز این ناآرامی ها بوده است.

خبرگزاری های بین المللی تصاویری از اجساد شماری از کشته شدگان امروز را منتشر کرده اند که به دلیل دلخراش بودن، در بی بی سی قابل انتشار نیست.

از شاهدان عینی نقل شده است که تعدادی از معترضان نیز در شهر حمص کشته یا مجروح شده اند.

واکنش غرب

در این حال دولت آمریکا از سوریه خواسته است که اعمال خشونت علیه معترضان را متوقف کند.

جی کارنی، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری آمریکا گفت که حکومت سوریه باید اصلاحاتی را که وعده داده بود عملی کند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفت که به شدت از شنیدن خبرهای مربوط به کشته شدن معترضان در سوریه نگران شده و از مقامات سوری خواست که خویشتنداری نشان دهند.

خبرگزاری رسمی سوریه می گوید که مأموران امنیتی برای "جلوگیری از برخورد میان تظاهر کنندگان و حافظت از اموال عمومی" از گاز اشک آور و ماشین های آب پاش استفاده کردند.

مطالب مرتبط