'حملات ناتو از توان نظامی ارتش لیبی کاسته است'

دریا سالار مایک مولن حق نشر عکس Getty
Image caption دریا سالار مایک مولن می گوید حملات نیروهای ناتو از توان نظامی نیروهای ارتش لیبی تا حد زیادی کاسته است

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید حملات هوایی علیه مواضع نیروهای ارتش لیبی، سی تا چهل درصد از توان عملیاتی این نیروها کاسته است.

با این حال او معتقد است که عملیات نظامی در لیبی به سمت بن بست حرکت می کند.

دریاسالار مولن که این سخنان را در دیدار از عراق بیان می کرد افزود او در میان نیروهای مسلح مخالف دولت لیبی نشانه ای از حضور اعضای القاعده مشاهده نکرده است.

در همین حال سناتور جان مک کین، از حزب جمهوری خواه آمریکا امروز جمعه، ۲۲ آوریل ۲۰۱۱ میلادی برای دیدار و گفتگو با رهبران مخالفان دولت لیبی وارد بنغازی، از شهرهای اصلی تحت کنترل این نیروها شده است.

آقای مک کین یکی از سیاستمداران آمریکایی طرفدار دخالت نظامی آمریکا در لیبی است.

او پیش از این گفته بود که نیروهای ناتو از توان نظامی لازم برای سرنگون کردن حکومت سرهنگ قذافی برخوردار نیستند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که کشورش قصد دارد در حملات هوایی علیه مواضع ارتش لیبی از هواپیماهای مسلح بدون سرنشین استفاده کند.

دولت لیبی در واکنش به تصمیم آمریکا در استفاده از این هواپیماها اعلام کرده است که این موضوع می تواند به کشته شدن غیرنظامیان بیشتری منجر شود.

از جمله در یکی از تازه ترین تحولات، دولت لیبی اعلام کرده است که بر اثر حملات هوایی شب گذشته هواپیماهای ناتو به شهر سرت، ۹ غیرنظامی کشته شده اند.

به گفته مقامات دولتی لیبی در میان کشته شدگان بعضی از کارکنان شرکت آب حضور داشته اند که سرگرم تعمیر خسارات وارد آمده پس از بمباران های اخیر در این شهر بوده اند.

مطالب مرتبط