مک کین: آمریکا مخالفان قذافی را به رسمیت بشناسد

حق نشر عکس AFP
Image caption مک کین خواهان این شد که دولت ها بخشی از دارایی های مسدود شده حکومت لیبی را در اختیار مخالفان قرار دهند

جان مک کین، سناتور آمریکایی از حزب جمهوریخواه پس از دیدار با مخالفان سرهنگ قذافی در شهر بنغازی، خواهان حمایت نظامی و مالی گسترده از آنها شده است.

مک کین که بلندپایه ترین عضو جمهوریخواه کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای ایالات متحده است روز جمعه در بنغازی، مرکز اصلی مخالفان به شدت مورد استقبال قرار گرفت.

او طی بیانیه ای خواهان این شد که کشورهای دیگر از جمله ایالات متحده، شورای ملی انتقالی لیبی که در بنغازی علیه معمر قذافی تشکیل شده است را به عنوان دولت مشروع به رسمیت بشناسند.

فرانسه و قطر از معدود کشورهایی هستند که این اقدام را انجام داده اند.

دولت باراک اوباما با مخالفان رهبر لیبی در ارتباط است ولی از به رسمیت شناختن شورای مذکور به عنوان حکومت مشروع لیبی خودداری کرده است.

دولت آقای اوباما قصد دارد که ۲۵ میلیون دلار به مخالفان کمک کند ولی این کمک شامل تسلیحات نمی شود.

سناتور مک کین، رقیب انتخاباتی آقای اوباما در سال ۲۰۰۸ همچنین خواهان این شد که دولت ها بخشی از دارایی های مسدود شده حکومت لیبی را در اختیار مخالفان قرار دهند.

آمریکا تاکنون بیش از ۳۴ میلیارد دلار از دارایی های رهبر لیبی و خانواده اش را مسدود کرده است.

آقای مک کین همچنین این نظر که افرادی که برای سرنگون کردن حکومت لیبی تلاش می کنند به گروه های افراطی از جمله القاعده وابسته اند را رد کرد.

او گفت: "من با این مبارزان شجاع ملاقات کرده ام، آنها القاعده نیستند. برعکس آنها لیبیایی های وطن پرستی اند که می خواهند کشورشان را آزاد کنند. ما باید به آنها کمک کنیم."

وی همچنین خواهان تشدید حملات هوایی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به نیروهای قذافی شد و گفت که جنگ در لیبی باید با خاتمه یافتن حکومت قذافی و آغاز گذار فراگیر و مسالمت آمیز لیبی به سوی دموکراسی تمام شود.

بن بست در جنگ

دریاسالار مایک مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا می گوید حملات هوایی علیه مواضع نیروهای ارتش لیبی، سی تا چهل درصد از توان عملیاتی این نیروها کاسته است.

با این حال او معتقد است که عملیات نظامی در لیبی به سمت بن بست حرکت می کند.

دریاسالار مولن که این سخنان را در دیدار از عراق بیان می کرد افزود او در میان نیروهای مسلح مخالف دولت لیبی نشانه ای از حضور اعضای القاعده مشاهده نکرده است.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که کشورش قصد دارد در حملات هوایی علیه مواضع ارتش لیبی از هواپیماهای مسلح بدون سرنشین استفاده کند.

دولت لیبی در واکنش به تصمیم آمریکا در استفاده از این هواپیماها اعلام کرده است که این موضوع می تواند به کشته شدن غیرنظامیان بیشتری منجر شود.

دولت لیبی اعلام کرده است که بر اثر حملات هوایی شب گذشته هواپیماهای ناتو به شهر سرت، ۹ غیرنظامی کشته شده اند.

به گفته دولتی لیبی، در میان کشته شدگان بعضی از کارکنان شرکت آب حضور داشته اند که سرگرم تعمیر خسارات وارد آمده پس از بمباران های اخیر در این شهر بوده اند.

مطالب مرتبط