استعفای دو نماینده مجلس و یک روحانی دولتی سوریه

تظاهرات در سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption به تدریج تصاویر بیشتری از وقایع خونین دو روز گذشته سوریه در اینترنت منتشر می‌شود

دو نماینده پارلمان و یک روحانی رسمی که حوزه نمایندگی و فعالیت هر سه در استان درعا بود، در اعتراض به خشونت نیروهای دولتی علیه معترضان سوری استعفا کردند.

ناصر حریری و خلیل رفاعی دو نماینده شهر درعا در جنوب سوریه (پایگاه اصلی معترضان) و هر دو از نمایندگان مستقلی بودند که در حزب حاکم بعث عضویت نداشتند.

آقای حریری به بی بی سی عربی گفت که استعفای او در اعتراض به نحوه برخورد با معترضان بوده است نه در مخالفت با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه.

مفتی رزق عبدالرحمن ابوزید، روحانی منصوب دولت در استان درعا هم به خبرگزاری رویترز گفت که در اعتراض به کشتار مردم توسط مأموران امنیتی از سمت خود کناره گیری کرده است.

امروز و در دومین روز از وقایع خونین سوریه، گزارش‌ها از کشته شدن دست کم ۱۲ نفر در جریان تشییع جنازه کشته‌شدگان اعتراضات روز گذشته سوریه حکایت داشت.

شاهدان عینی گفتند که مأموران امنیتی در حومه دمشق و همچنین در روستای ازرع در جنوب سوریه به سوی مردمی که برای برای تشییع جنازه کشته شدگان دیروز جمع شده بودند، تیراندازی کردند.

گفته می شود که ده ها هزار نفری که در این تشییع جنازه ها حضور داشتند، با سر دادن شعارهایی خواهان سرنگونی حکومت سوریه شدند.

در جریان تظاهرات روز گذشته مخالفان حکومت در چند شهر سوریه که پس از مراسم نماز جمعه آغاز شده بود، ده ها نفر کشته شدند.

بیشتر تلفات دیروز از روستای ازرع در نزدیکی شهر درعا و منطقه دوما در حاشیه دمشق گزارش شد.

خبرگزاری رسمی سوریه از تجمع تعداد محدودی از مخالفان در چند نقطه کشور خبر داد و اعلام کرد که تیراندازی ها کار "تبهکاران مسلح" بوده است.

گزارش هایی از استعفای دو نماینده پارلمان سوریه در اعتراض به نحوه برخورد مأموران حکومتی با معترضان منتشر شده است.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی بی سی فارسی در لبنان می گوید که این دو نماینده در تماس با تلویزیون سوریه از تصمیم خود برای کناره گیری خبر دادند.

محکومیت جهانی

دولت های آمریکا و بریتانیا و دبیرکل سازمان ملل متحد به حوادث دیروز سوریه واکنش نشان داده اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، با صدور بیانیه ای اقدام تازه حکومت سوریه در سرکوب معترضان را قویا محکوم کرد.

او همچنین حکومت بشار اسد را به تلاش برای دریافت کمک از ایران برای سرکوب مردم معترض متهم کرد.

آقای اوباما گفت: "پرزیدنت اسد به جای اینکه به مردم گوش فرا دهد، خارجی ها را مقصر می داند و از ایران برای سرکوب شهروندان سوریه کمک می خواهد و به همان شگردهای وحشیانه ای متوسل می شود که متحدان ایرانی اش استفاده کرده اند."

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفت که به شدت از شنیدن خبرهای مربوط به کشته شدن معترضان در سوریه نگران شده و از مقامات سوری خواست که خویشتنداری نشان دهند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم خواستار انجام تحقیقات در مورد حوادث روز جمعه در سوریه شده است.

مطالب مرتبط