رئیس جمهور یمن اعتراض‌های ضد دولتی را کودتا خواند

حق نشر عکس Reuters
Image caption اززمان شروع اعتراضات در یمن دست کم 120 نفر کشته شدند

علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، نسبت به خطرات افزایش اعتراضات ضد دولتی در کشور هشدار داد.

آقای صالح که در گفتگو با شبکه خبری بی بی سی صحبت می کرد از این اعتراضات به عنوان کودتایی علیه کشور یاد کرد.

رئیس جمهوری یمن همچنین گفت که القاعده به مقر معترضان نفوذ کرده که این باعث بروز مشکلات پیچیده ای برای کشورهای غربی خواهد شد.

رئیس جمهوری یمن این سخنان را درحالی بیان کرد که پیشتر گزارش ها حاکی از موافقت او با طرح کشورهای عضو شورای همکارخلیج فارس بود.

براساس طرح پیشنهادی ، آقای صالح موافقت کرده تا سی روز پس از امضای توافق نامه، از قدرت کناره گیری کند و قدرت را به معاونش واگذار کند و در عوض به او تضمین داده شود که مورد تعقیب قضایی قرار نگیرد.

در طول اعتراضات در یمن که از حدود دو ماه پیش آغاز شده دست کم ۱۲۰ نفر کشته شده اند.

دولت آمریکا از تصمیم علی عبدالله صالح استقبال کرده است. در بیانیه ای که کاخ سفید منتشر کرده از همه جناح های درگیر خواسته شده که انتقال صلح آمیز قدرت را "سریعا" عملی کنند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که یاسین نعمان، رهبر مخالفان، گفته است از خبر کناره گیری آقای صالح استقبال می کند، اما در دولت وحدت ملی که در طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس ذکر شده، شرکت نخواهد کرد.

مخالفان آقای صالح تاکید دارند که مصونیت او و خانواده اش از تعقیب قضایی را نمی پذیرند.

اگر علی عبدالله صالح از مقام خود کناره گیری کند، بعد از زین العابدین بن علی، رئیس جمهور تونس، و حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، سومین رهبر عرب است که ظرف چهار ماه گذشته قدرتش را به دلیل اعتراضات مردمی از دست می دهد.

طارق شامی، سخنگوی حزب حاکم یمن، به خبرگزاری رویترز گفت این حزب به شورای همکاری خلیج فارس اطلاع داده که "طرح این شورا را به طور کامل پذیرفته است".

بر اساس این طرح که عربستان سعودی و پنج کشور عربی دیگر حاشیه خلیج فارس پیشنهاد داده اند:

  • در طول یک ماه از امضای موافقتنامه با مخالفان، علی عبدالله صالح قدرت را به معاونش عبدربه منصور هادی واگذار می کند
  • آقای صالح یکی از رهبران مخالفان را به ریاست دولت موقت منصوب می کند که وظیفه این دولت آماده کردن شرایط برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دو ماه بعد از آن تاریخ است
  • آقای صالح، خانواده او، و دستیارانش از تعقیب قضایی مصون خواهند بود

روز شنبه مخالفان آقای صالح دعوت به اعتصاب عمومی کرده بودند که روند امور را در شهر تعز، بندر عدن و شهرهای دیگر مختل کرد، گرچه ظاهرا در صنعا، پایتخت، تاثیر چندانی نداشت.

مطالب مرتبط