ادامه اعتراضات در یمن با وجود وعده صالح به کناره گیری

حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان آقای صالح تاکید دارند که مصونیت او و خانواده اش از تعقیب قضایی را نمی پذیرند

در حالیکه علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری یمن، بطور اصولی موافقت کرده است که تا یک ماه دیگر از قدرت کناره گیری کند، هزاران نفر از مخالفان همچنان به تظاهرات خود ادامه داده و خواهان استعفای فوری وی شده اند.

بر اساس طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس، آقای صالح تا سی روز پس از امضای یک توافق نامه با مخالفان، قدرت را به معاونش واگذار کند و در عوض به او تضمین داده شود که مورد تعقیب قضایی قرار نگیرد.

با این وجود، هزاران نفر از مردم معترض در صنعا، پایتخت یمن، همچنان به تجمعات اعتراض آمیز ادامه داده اند و می گویند که به وعده آقای صالح اعتماد ندارند.

رئیس جمهوری یمن روز یکشنبه در مصاحبه ای با بی بی سی درباره خطرات افزایش اعتراضات هشدار داد و آنرا کودتا توصیف کرد.

روز یکشنبه همچنین راهپیمایی های اعتراض آمیز تازه ای در صنعا و چند شهر دیگر یمن انجام شد.

گزارش ها حاکیست که شماری از واحدهای ارتش در صنعا به معترضان پیوسته اند و با ایجاد حلقه ای از آنها محافظت کردند.

اعتراضات در یمن که از حدود دو ماه پیش آغاز شده بیش از ۱۳۰ کشته برجای گذاشته است.

رئیس جمهوری یمن به بی بی سی گفت که القاعده به مقر معترضان نفوذ کرده که این باعث بروز مشکلات پیچیده ای برای کشورهای غربی خواهد شد.

ائتلافی از هفت حزب مخالف دولت طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس برای انتقال قدرت در یمن را پذیرفته است.

طارق شامی، سخنگوی حزب حاکم یمن، به خبرگزاری رویترز گفت این حزب به شورای همکاری خلیج فارس اطلاع داده که "طرح این شورا را به طور کامل پذیرفته است".

بر اساس این طرح که عربستان سعودی و پنج کشور عرب دیگر حاشیه خلیج فارس پیشنهاد داده اند:

  • در طول یک ماه از امضای موافقتنامه با مخالفان، علی عبدالله صالح قدرت را به معاونش عبدربه منصور هادی واگذار می کند
  • آقای صالح یکی از رهبران مخالفان را به ریاست دولت موقت منصوب می کند که وظیفه این دولت آماده کردن شرایط برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دو ماه بعد از آن تاریخ است
  • آقای صالح، خانواده او، و دستیارانش از تعقیب قضایی مصون خواهند بود

دولت آمریکا از تصمیم علی عبدالله صالح استقبال کرده است. کاخ سفید از همه جناح های درگیر خواسته است که انتقال صلح آمیز قدرت را "سریعا" عملی کنند.

یاسین نعمان، رهبر مخالفان، گفته است از خبر کناره گیری آقای صالح استقبال می کند، اما در دولت وحدت ملی که در طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس ذکر شده، شرکت نخواهد کرد.

مخالفان آقای صالح می گویند که مصونیت او و خانواده اش از تعقیب قضایی را نمی پذیرند.

اگر علی عبدالله صالح از مقام خود کناره گیری کند، بعد از زین العابدین بن علی، رئیس جمهور تونس، و حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر، سومین رهبر عرب است که ظرف چهار ماه گذشته قدرتش را به دلیل اعتراضات مردمی از دست می دهد.

روز شنبه مخالفان آقای صالح دعوت به اعتصاب عمومی کرده بودند که روند امور را در شهر تعز، بندر عدن و شهرهای دیگر مختل کرد، گرچه ظاهرا در صنعا، پایتخت، تاثیر چندانی نداشت.

مطالب مرتبط