دیدار وزیر امنیت چین از تاجیکستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پذیرایی وزیر امنیت چین در "قصر ملت" از توجه دولت تاجیکستان به همکاریهای امنیتی با چین شهادت می‌دهد

دولت چین به نهادهای انتظامی تاجیکستان به مبلغ سه میلیون یوان (معادل بیش از 460 هزار دلار آمریکائی) کمک فنی شامل تجهیزات و وسایل نقلیه کرده است.

مراسم امضای سند ارائه این کمکها روز دوشنبه 25 آوریل از سوی وزیر کشور تاجیکستان و مان سزیانچ ژو، وزیر امنیت چین در شهر دوشنبه برگزار شد.

ولی آقای سزیانچ ژو پس از دیدار پس درهای بسته خود با امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، در دوشنبه از صحبت با خبرنگاران خودداری کرد و جزئیات مسائل مطروحه در این دیدار ناروشن است.

تحلیلگران می‌گویند این نکته که امامعلی رحمان آقای سزیانچ ژو را در “قصر ملت” پذیرفت و این جا معمولاً محل ملاقاتهای رئیس جمهور تاجیکستان با همتایان خارجی‌اش است، از آن گواهی می‌دهد که دولت تاجیکستان به این ملاقات با وزیر امنیت چین توجه خاصی می‌کند.

با این حال، طبق اطلاع مرکز مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان در دیدار آقای رحمان با وزیر امنیت چین مسائل همکاریهای میان دو کشور در زمینه مبارزه با تروریسم و افراطگرايی و قاچاق مواد مخدر و اسلحه بررسی می‌شود.

به گفته کارشناسان، در چند سال اخیر چین به یکی از کشورهای عمده کمک رسان به تاجیکستان در زمینه انتظامی، امنیتی و نظامی تبدیل شده است.

گذشته از این، تعداد زیاد مأموران انتظامی و امنیتی تاجیکستان در دانشگاههای ویژه امنیتی و نظامی چین تحصیل کرده و در دوره‌های بازآموزی در چین فرا گرفته می‌شوند.

برخی از کارشناسان ادعا دارند که دولت چین با درنظرداشت وجود مرز مشترَک میان تاجیکستان و افغانستان به ارائه کمکهای بیشتر نظامی و امنیتی به تاجیکستان علاقه‌مند است، تا از این راه از ورود مخالفان اسلامی و جدایخواه به ولایت سینجان چین جلوگیری کند.

این در حالیست که در اوایل سال جاری یک گروه اویغور تباران ترکیه در مقابل سفارت تاجیکستان در انقره گردهمایی کرده بودند. تجمع گران خواستار رسیدگی به قضیه سه برادر اویغور تبار ترکیه شدند که به گفته آنها در دوشنبه ناپدید شده‌اند.

گردهم آمدگان همچنین از این ابراز نگرانی کردند که احتمالاً این برادران از سوی مأموران امنیتی تاجیکستان با درخواست چین بازداشت و به این کشور استرداد شده باشند.

هر چند وزارت خارجه تاجیکستان آن زمان اعلام کرده بود، به این قضیه رسیدگی خواهد شد، ولی نتایج آن اعلام نشده است.

در این میان، ظهر روز 25 آوریل وزیر امنیت چین و وزیر امور داخله تاجیکستان سندی را در زمینه ارائه کمکهای نوبتی چین به پلیس تاجیکستان امضا کردند.

طبق اطلاع مرکز مطبوعاتی وزارت کشور تاجیکستان، جانب چین تعهد کرده است، به نهادهای انتظامی تاجیکستان به مبلغ سه میلیون یوان تجهیزات و وسایل نقلیه ارائه کند.

عبدالرحیم قهاراف، وزیر امور داخله تاجیکستان در مراسم امضای این سند گفته است، “این کمکها برای تقویت مبارزه علیه قاچاق مواد مخدر و جنایات در زمینه افراطگرایی موثر خواهد بود.”

منابع وزارت امور خارجه تاجیکستان می‌گویند که وزیر امنیت چین در جریان دیدار خود از تاجیکستان همچنین با رهبران برخی از نهادهای دیگر انتظامی و امنیتی تاجیکستان ملاقات خواهد کرد.

در همین حال، رمیل نادراف، معاون وزیر دفاع تاجیکستان و فرمانده ستاد نیروهای مسلح این کشور روز یکشنبه 24 آوریل در پکن، پایتخت چین با فرمانده ستاد ارتش این کشور دیدار و گفتگو کرده است.

طبق اطلاع منابع وزارت دفاع تاجیکستان، آقای نادراف در همایش فرماندهان ستاد نیروهای مسلح کشورهای عضو سازمان همکاریهای شانگهای شرکت می‌کند.

در دیدار با همتای چینی‌اش رمیل نادراف اظهار داشته است که “چین شریک معتمَد نظامی تاجیکستان است و دولت تاجیکستان به رشد همکاریهای نظامی با چین علاقمند است.”

این در حالیست که در اوایل سال جاری تصویب سازشنامه‌ای در زمینه تحویل بیش از یک هزار کیلومتر مربع از قلمرو تاجیکستان به چین بحثهای تندی در میان جامعه تاجیکستان را در پی داشت.

دولت تاجیکستان ادعا داشت که تحویل این قطعه زمین در پی بحثهای مرزی میان دو کشور امر ضروری بوده است.

مطالب مرتبط