احتمال وضع 'تحریمهای هدفمند' آمریکا علیه سوریه

تانکهای ارتش سوریه در مقابل معترضان در درعا حق نشر عکس Reuters
Image caption یک سخنگوی کاخ سفید اقدامات دولت سوریه برای مقابله با معترضان را "خشونتی وحشیانه" توصیف کرده است

کاخ سفید اعلام کرده است که دولت آمریکا در واکنش به تشدید سرکوب معترضان توسط ارتش سوریه، در حال بررسی تحریمهایی علیه این کشور است.

یک سخنگوی کاخ سفید اقدامات دولت سوریه برای مقابله با معترضان را "خشونتی وحشیانه" توصیف کرد.

به گفته مقامات آمریکا تحریمهای مد نظر دولت این کشور ممکن است شامل مسدود کردن دارایی های سوریه و همچنین ممنوعیت تجارت با آمریکا شود.

تامی ویتور، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: "خشونت وحشیانه دولت سوریه علیه مردم این کشور کاملا زشت و اسفناک است."

او افزود که آمریکا در واکنش به سرکوبها در سوریه "در حال بررسی تدابیری مختلف از جمله تحریمهایی هدفمند است تا به صراحت نشان دهد که این چنین رفتاری غیر قابل قبول است."

موضع گیری تازه واشنگتن در برابر سوریه به دنبال انتقاد شدید باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از توسل دولت سوریه به زور برای سرکوب معترضان است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه ای ضمن محکوم کردن اقدامات حکومت سوریه در سرکوب معترضان، حکومت بشار اسد را به تلاش برای دریافت کمک از ایران برای سرکوب مردم معترض متهم کرد.

با این حال، اون بنت جونز، خبرنگار بی بی سی در لبنان که از کشور همسایه تحولات سوریه را دنبال می کند، می گوید بسیاری از مردم سوریه تردید دارند که تحریمهای هدفمند تاثیری در وضعیت جاری بگذارد.

وزارت خارجه آمریکا سوریه را یکی کشورهای حامی تروریسم می داند و سالهاست که تحت تحریم قرار داده است.

اما تحریم های جدید ممکن است شامل دارایی های بشار اسد، خانواده او و مقام هایی که گفته می شود عامل سرکوب ها و نقض حقوق بشر هستند شود.

بر اساس برخی گزارش ها این تحریم ها مشابه تحریم هایی خواهد بود که آمریکا و اروپا علیه مقام های ایرانی که متهم به دخالت در خشونتهای دو سال گذشته پس از انتخابات ریاست جمهوری هستند، اعمال کرده اند.

این در حالیست که باراک اوباما پس از آغاز ریاست جمهوری خود تلاش کرد روابط واشنگتن با دمشق را گسترش دهد.

آقای اوباما با وجود مخالفت برخی اعضای کنگره، پس از سالها سردی روابط با سوریه، سفیر خود را به این کشور اعزام کرد.

واشنگتن همواره امیدوار بوده است که با کمک دمشق بتواند گفتگوهای صلح خاورمیانه را مجددا آغاز کند.

گرچه آمریکا روابط خوبی با بشار اسد ندارد، این نگرانی در واشنگتن وجود دارد که اگر حکومت اسد سقوط کند، گروه های اسلام گرای افراطی جایگزین او شوند و امنیت اسرائیل متحد اصلی آمریکا بیش از پیش تهدید شود.

پیشروی تانکهای ارتش در درعا

در حالی که تلاش حکومت سوریه برای سرکوب اعتراضات مردمی شدت بیشتری می گیرد، سربازان ارتش سوریه با کمک تانک به داخل شهر درعا در جنوب این کشور پیشروی کرده اند.

از یکی از فعالان مخالف دولت سوریه نقل شده که نیروهای امنیتی این کشور به همه جهات تیراندازی می کنند و گزارش شده که حداقل ۵ نفر کشته شده اند.

در همین حال به گفته شاهدان عینی، نیروهای امنیتی در حومه دمشق، پایتخت هم به سوی معترضان آتش گشوده اند.

سهیر الاتاسی یک فعال حقوق بشر سرشناس سوری، بشار اسد را به راه اندازی "جنگی وحشیانه" علیه معترضان متهم کرده است.

با وجود اینکه قانون وضعیت اضطراری هفته گذشته در سوریه لغو شد، اما در روزهای اخیر گزارشهای زیادی از سرکوب و بازداشت معترضان منتشر شده است.

تظاهرات معترضانی که اغلب آنها اکنون خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت هستند، ماه پیش از شهر درعا آغاز شد.

این شهر فقط چند کیلومتر با مرز اردن فاصله دارد و به گفته وزیر اطلاعات اردن مقامات سوری این گذرگاه مرزی را اکنون بسته اند.

'قطع برق'

فعالان مخالف دولت می گویند حدود ۵۰۰۰ سرباز و هفت تانک ارتش سوریه در یورش روز دوشنبه به داخل شهر درعا نقش داشته اند.

برخی از منابع مخالفان بدون افشای نامشان، گفته اند که تانک های ارتش مسجد در بخش تاریخی شهر درعا را محاصره کرده و تک تیراندازان از پشت بام ها تیراندازی می کنند.

مخالفان می گویند بیش از ۲۵ نفر کشته شده اند و به دلیل شدید بودن تیراندازی، دسترسی به اجساد آنها امکان پذیر نبوده است.

اما امکان تایید این خبر از طریق منابع مستقل وجود نداشته است.

یکی از فعالان مخالف دولت سوریه به خبرگزاری فرانسه گفت که سربازان "به هر سمت و سویی تیراندازی می کنند و همزمان با کمک زره پوشهایی که از آنها محافظت می کنند، به جلو پیشروی می کنند."

او همچنین می گوید که برق شهر قطع شده و عملا برقراری تماس تلفنی غیر ممکن شده است.

گزارشها از بروز اختلاف میان افسران ارتش سوریه حکایت دارد و حتی گفته شده که بعضی از سربازان تغییر موضع داده و به مخالفان دولت پیوسته اند. با این حال به دلیل ممنوعیت ورود خبرنگاران خارجی به سوریه، امکان تایید این گزارشها دشوار است.

مطالب مرتبط