درگیری نیروهای امنیتی و معترضان در یمن تلفات برجای گذاشت

درگیری نیروهای امنیتی و مخالفان دولت یمن در شهر تعز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شاهدان عینی در تعز می گویند نیروهای امنیتی برای مقابله با معترضان در جهات مختلف شروع به تیراندازی و شلیک گاز اشک آور کرده اند

به گفته منابع پزشکی و شاهدان عینی در یمن چند درگیری جداگانه میان نیروهای امنیتی و معترضان مخالف دولت حداقل دو کشته برجای گذاشته است.

در شهر اِب، به دنبال تیراندازی نیروهای لباس شخصی به سوی معترضان یک نفر کشته و ۳۰ نفر دیگر مجروح شدند.

همزمان درگیری ها در شهر بیضا هم یک کشته برجای گذاشته است.

باوجود موافقت علی عبدالله صالح رییس جمهور یمن، با انتقال قدرت به معاونش اعتراضات ضد دولتی در این کشور همچنان ادامه دارد و هزاران نفر از مردم به خیابانها آمده و خواستار کناره گیری فوری او شده اند.

بسیاری از معترضان در مورد وعده کناره گیری آقای صالح که از سال ۱۹۷۹ قدرت را در این کشور در دست دارد، به او اعتماد نمی کنند.

طی حدود سه ماهی که اعتراضات مخالفان آقای صالح در جریان بوده، دهها نفر کشته شده اند.

حزب حاکم یمن روز شنبه با طرح پیشنهادی شورای همکاری خلیج فارس برای پایان دادن به ناآرامی ها در یمن موافقت کرد. در چارچوب این طرح توافق شده که آقای صالح ظرف ۳۰ روز قدرت را به معاونش انتقال دهد و در عوض از مصونیت در برابر پیگرد قضایی برخوردار شود.

اعتراضات در شهر تعز

علاوه بر درگیریها در شهر های اِب و بیضا گزارش شده که نیروهای امنیتی در شهر تعز هم به سوی تظاهر کنندگان مخالف دولت آتش گشوده اند.

شاهدان عینی در این شهر که در جنوب صنعا، پایتخت واقع است، می گویند نیروهای امنیتی برای مقابله با دهها هزار معترض حاضر در خیابانها، در جهات مختلف شروع به تیراندازی و شلیک گاز اشک آور کرده اند.

به گفته این شاهدان تیراندازی نیروهای امنیتی دهها مجروح برجای گذاشته است.

آنها می گویند که نیروهای امنیتی با خودروهای زرهی در خیابانها مستقر شده و خیابانهای منتهی به دفتر فرمانداری شهر تعز را با موانع بتونی مسدود کرده اند.

به گزارش یک شبکه تلویزیونی وابسته به مخالفان دولت با وجود تیراندازی نیروهای امنیتی و مانع گذاری آنها در خیابانها، راهپیمایی معترضان به سوی مرکز شهر همچنان ادامه دارد.

روز یکشنبه هم چندین شهر یمن شاهد برگزاری راهپیمایی مخالفان دولت بود.

از جمله شهر صنعا، پایتخت که به گفته شاهدان عینی در آنجا جمعی از نیروهای ارتش تغییر موضع داده و برای حفاظت از معترضان دور آنها حلقه زدند.

مطالب مرتبط