هزینه و سود عروسی سلطنتی برای اقتصاد بریتانیا

حق نشر عکس Getty
Image caption ۶۰۰ هزار گردشگر خارجی اختصاصا برای دیدن مراسم به لندن سفر می کنند

صاحب مغازه کوچک "پارتی-نان-استاپ" در غرب لندن یکی از هزاران کاسبی است که از ازدواج شاهزاده ویلیام و کیت میدلتون خوشحال است.

از روزی که ویلیام نامزدی خود را اعلام کرد تا حالا فروش این مغازه بیشتر شده است. مردم هر جنسی که عکس ویلیام و کیت رویش باشد را روی هوا می برند.

داون مک فارلین مدیر مغازه می گوید محبوبترین جنسی که برای عروسی فروش می رود، پرچم هایی است که عکس زوج سلطنتی روی آن است.

به گفته خانم مک فارلین فروش این پرچم ها آنقدر زیاد بوده که ۱۰ روز مانده به عروسی تمام موجودی آنها پایان یافته و منتظرند که تولیدکننده، محموله تازه ای برای آنها بفرستد.

قیمت اجناس این مغازه مانند پرچم، کلاه ، ماسک یا بادکنک با موضوع عروسی سلطنتی بین یک تا ۱۰ دلار است ولی درآمدی که فروش این اقلام کوچک در سراسر بریتانیا بوجود خواهد آورد بالغ بر ۱۷۰ میلیون دلار پیش بینی شده است.

این درآمد چنان قابل توجه است که فروشگاههای بزرگی مثل "سلفریجز" لندن هم بخش خاصی را به فروش هدایای یادبود ازدواج اختصاص داده است.

قیمت اجناس این فروشگاه که کالاهایی با موضوع عروسی دارد، از ظروف چینی گرفته تا مواد غذایی، گرانتر است ولی خریدارش کم نیست.

مجموع درآمد حاصل از فروش مواد غذایی و نوشیدنی های الکلی برای روز جشن بیش از ۳۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده، چرا که خیلی ها به بهانه عروسی سلطنتی، درخانه یا خیابان، با خانواده یا دوستان به جشن و پایکوبی خواهند پرداخت.

پژوهشی که مرکز مطالعات خرده فروشی بریتانیا به سفارش بی بی سی انجام داده نشان می دهد مجموع کل فروش کالا و خدمات اضافی ناشی از برگزاری عروسی سلطنتی، که توسط ساکنان بریتانیا و یا گردشگرانی که برای این مراسم به لندن می آیند، خریداری خواهد شد بالغ بر ۴۸۵ میلیون پوند یا معادل ۷۹۰ میلیون دلار برآورد شده است.

این رقم شامل درآمد خود گردشگری نیست؛ یعنی پولی که در روزهای تعطیل عروسی، گردشگرهای خارجی برای هتل، حمل و نقل و یا در رستورانها خرج خواهند کرد.

سخنگوی سازمان "ویزیت بریتانیا" که نهادی برای توسعه و بازاریابی بریتانیا به عنوان مقصد گردشگران است می گوید در روز عروسی ۶۰۰ هزار توریست اضافی به لندن خواهند آمد.

آقای مارک دی تورو اضافه می کند: "این علاوه بر ۵۰۰ هزار گردشگری است که بطور عادی در این شهرهستند .. بنابر این بیش از یک میلیون توریست در این شهر خواهند بود که برای صنعت گردشگری عالی است. همچنین برای ایجاد شغل و برای کسب و کارهای کوچک روز خوبی خواهد بود." اما سومین منبع درآمد که به لطف این عروسی ایجاد میشود، حق پخش تلویزیونی مراسم برای شبکه های خارجی و آگهی های تلویزیونی است که لابلای پوشش زنده آن در داخل یا خارج بریتانیا پخش خواهد شد.

حق نشر عکس Getty
Image caption هر جنسی که عکس ویلیام و کیت رویش باشد روی هوا می‌رود

مجموع کل درآمدهای خرده فروشی، گردشگری و تبلیغات برای اقتصاد بریتانیا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده است ولی این تمام داستان نیست.

درحالیکه ۶۰۰ هزار گردشگر خارجی اختصاصا برای دیدن مراسم به لندن سفر می کنند، تعداد خیلی بیشتری از اتباع بریتانیا از تعطیلی روز عروسی که به تعطیلات آخر هفته و تعطیلی روز کارگر چسبیده به آن، استفاده کرده و به سفر خارجی خواهند رفت.

انجمن آژانسهای مسافرتی بریتانیا می گوید یک میلیون و ۶۰۰ هزار بریتانیایی روز عروسی را در خارج از این کشور خواهند بود. این افراد بیشتر به سواحل اسپانیا، مصر، فلوریدای آمریکا و یا دوبی خواهند رفت.

هرجند سفر این عده برای آژانسها مسافرتی و شرکتهای هواپیمایی سودآور است اما پولی که این گردشگران در آن روزها در کشور مقصد خرج خواهند کرد، درآمدی است که از جیب اقتصاد بریتانیا می رود.

ولی بعضی کارشناسان بزرگترین ضرر عروسی را برای اقتصاد بریتانیا همان یک روز تعطیل اضافه می دانند.

تام مک لنان، یکی از مدیران گروه حسابداری "آر اس ام تنون" می گوید: "کسب و کارها، آن روز تعطیل خواهند یود، کالاهایی که تولید نمی شود، خدماتی که ارائه نمی شود، همه هزینه بهره وری از دست رفته یک روز تعطیل است."

این درحالی است که کارفرمایان باید حقوق کارکنان خود را برای آن روز تعطیل پرداخت کنند. بر آوردها برای هزینه یک روز تعطیل اضافه بین ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار است ولی رقم دقیقی برای آن مشخص نشده است.

شاید هزینه این ازدواج برای اقتصاد بریتانیا بیش از درآمد ناشی از آن باشد ولی احساس شادی و روحیه مثبتی که بر اثر جشن و پایکوبی ایجاد می شود برای مردم بریتانیا و اقتصاد دچار رکودش لازم است، شاخصی که به آسانی قابل اندازه گیری نیست.

مطالب مرتبط