دولت بحرین یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

وزارت خارجه ایران حق نشر عکس ISNA
Image caption وزارت خارجه ایران با تایید اخراج دیپلمات ایرانی، بحرین را به اقدام متقابل تهدید کرده است

یک دیپلمات ایرانی از بحرین اخراج شده و ایران از احتمال اقدام متقابل در این زمینه سخن گفته است.

روز سه شنبه، 6 اردیبهشت (26 آوریل)، خبرگزاری های داخلی ایران به نقل از رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، گزارش های مربوط به اخراج یک دیپلمات ایرانی از بحرین را مورد تایید قرار دادند.

آقای مهمانپرست اقدام وزارت امور خارجه بحرین در اخراج دیپلمات ایرانی را ناشی از "فرافکنی و عدم توجه به واقعیات" دانسته و گفته است که چنین اقداماتی مغایر حسن همجواری و تلاش برای ثبات و امنیت منطقه بوده و "در راستای منویات تفرقه افکنانه برخی طرف های خارجی" صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته است که با توجه به عرف دیپلماتیک، این کشور حق اقدام متقابل را برای خود محفوظ می داند.

پیشتر، خبرگزاری دولتی بحرین - بنا - گزارش کرده بود که وزارت امور خارجه آن کشور حجت الله رحمانی، دبیر دوم سفارت جمهوری اسلامی در منامه را "عنصر نامطلوب" دانسته و به او دستور داده است ظرف هفتاد و دو ساعت خاک آن کشور را ترک کند.

براساس این گزارش، وزارت امور خارجه بحرین ضمن احضار مهدی اسلامی، کاردار سفارت ایران، با تسلیم یک یادداشت رسمی، او را از تصمیم به اخراج آقای رحمانی به دلیل اقدامات مغایر با رفتار دیپلماتیک آگاه ساخت و از دولت ایران خواست تا "به رفتار غیر مسئولانه خود" در قبال بحرین خاتمه دهد.

خبرگزاری بحرین افزوده است که در این یادداشت همچنین تاکید شده که ایران باید از دخالت در امور داخلی سایر کشورهای منطقه، که نشانه بی اعتنایی به قوانین بین المللی و تهدیدی علیه امنیت ملی این کشور ها محسوب می شود، خودداری ورزد.

در این گزارش آمده است که اقدام به اخراج حجت الله رحمانی به ظن ارتباط او با یک شبکه جاسوسی وابسته به جمهوری اسلامی ایران در کویت صورت گرفته است.

اشاره این گزارش به محاکمه و محکومیت چند شهروند ایرانی و کویتی به اتهام جاسوسی برای نهادهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی است که در ماه مارس انجام شد و تنش در روابط دیپلماتیک دو کشور را در پی آورد.

اعتراضات منامه و تیرگی روابط

همچنین، دو هفته پیش، خبرگزاری دولتی بحرین از بازداشت و محاکمه دو تبعه ایرانی و یک تبعه بحرینی به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران ایران خبر داد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption در ایران تظاهرات متعددی علیه مقابله دولت بحرین با معترضان آن کشور سازمان داده شده است

روابط ایران با بحرین در چند ماه اخیر و در پی تظاهرات اعتراضی در بحرین رو به تیرگی نهاده است.

در ماه فوریه سال جاری، گروهی از مردم بحرین به منظور طرح مطالبات خود شامل اصلاحات سیاسی و مبارزه با فساد دولتی در یکی از میدان های اصلی شهر منامه، پایتخت، دست به تجمع زدند که برای چند هفته ادامه داشت.

در حالیکه تظاهرکنندگان در ابتدا بر غیر مذهبی بودن اعتراضات خود تاکید داشتند، با گذشت زمان، حضور رهبران مذهبی و سیاسی شیعه در میان معترضان و ابراز حمایت جمهوری اسلامی از آنان، نگرانی هایی را در مورد انگیزه و هدف واقعی تظاهرات اعتراضی برانگیحت.

اکثر مردم بحرین را شیعیان تشکیل می دهند اما خاندان حکومتی و بسیاری از رهبران سیاسی و اقتصادی این کشور سنی هستند و برخی از گروه های شیعه، حکومت را به تبعیض مذهبی متهم کرده اند.

در ماه گذشته میلادی، عربستان سعودی و امارات عربی متحده، به عنوان اعضای شورای همکاری خلیج فارس و به دعوت دولت بحرین، واحدهایی از نیروهای مسلح خود را برای حفاظت از تاسیسات حساس و کمک به نیروهای امنیتی بحرین در مقابله با تظاهرات اعتراضی به آن کشور اعزام کردند.

ساعاتی بعد، نیروهای امنیتی بحرین با ورود به میدان محل اصلی تجمع معترضان در منامه، تظاهرکنندگان را متفرق کردند و گفته می شود که در جریان این عملیات، چند تن از تظاهرکنندگان و نیروهای پلیس جان خود را از دست دادند.

اقدام بحرین در مقابله با معترضان با واکنش تند مقامات حکومتی و مذهبی ایران و برگزاری تظاهراتی در برابر سفارتخانه های بحرین و عربستان سعودی در تهران مواجه شد که همچنان ادامه داشته است.

از جمله روز سه شنبه، خبرگزاری فارس از تجمع گروهی از "دانش آموزان عضو جنبش جهانی دانش آموزی" در برابر دفتر سازمان ملل در تهران خبر داد و نوشت که هدف از این تجمع اعتراض "نسبت به کشتار فجیع دانش آموزان بحرینی" بوده است.

برخی از مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی خواستار حمایت جدی تری از فعالیت های مخالفان حکومت بحرین شده اند و چندی پیش، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی با ارسال نامه ای برای دبیرکل سازمان ملل از شورای امنیت خواست تا برای حمایت از معترضان در بحرین اقدام کند.

مطالب مرتبط