افزایش موارد فساد در نهادهای دولتی تاجیکستان

فتاح سعیداف حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آقای سعیداف گفت، بیشتر موارد فساد در وزارتهای بهداشت و معارف و امور داخله آشکار شده است

مقامات تاجیکستان می گویند در سه ماه سال جاری در ساختارهای دولت تاجیکستان 125 جرایم مربوط به فساد آشکار شده است که در مقایسه ‌به نشانداد دوره مشابه سال گذشته 50 حادثه بیشتر بوده است.

بنا به اطلاع آژانس مبارزه با فساد در میان ساختارهای دولتی تاجیکستان موارد فساد بیشتر در وزارتهای بهداشت و معارف و امور داخله آشکار شده است.

فتاح سعیداف، رئیس آژانس نظارت دولتی مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان روز سه‌شنبه‌26 آوریل در جمع خبرنگاران از حادثه‌ای یادآور شد که پلیس ناحیه شاهمنصور شهر دوشنبه از طریق دادن رشوه در عوض یک مجرم، شخص بی‌گناهی را زندانی کرده‌اند.

به گفته آقای سعیداف در اوایل سال جاری پلیس این ناحیه یک قاچاقبر مواد مخدر را با مقدار زیاد مواد بازداشت کرده بودند. اما چون پدر نفر بازداشت شده شخص ثروتمندی بوده است، رئیس بخش تفتشاتی پلیس ناحیه شاهمنصور و یک بازرس این ناحیه به مادر یک جوان 20-ساله 20 هزار دلار پرداخت کرده‌اند، تا فرزندش را به عوض قاچاقبر زندانی کنند.

در ماه گذشته آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان از این قضیه آگاه شده و رسیدگی به این پرونده را دوباره آغاز کرده‌اند و همچنین رئیس بخش تفتیشات و بازرس ناحیه شاهمنصور را به اتهام دست داشتن در فساد و رشوه خوری بازداشت کردند.

در جریان این بازرسی هویت دو قاچاقگر مواد مخدِر آشکار شده است که هم اکنون آنها مورد جستجوی پلیس قرار گرفته‌اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption شریف ملا یف گفت، موارد استفاده غیرموثر مبالغ بودجه و سرقت این مبالغ در شش شهر و ناحیه تاجیکستان ثبت شده است

مسئولان این آژانس گفتند که در ساختارهای دولتی عمدتا جرایمی چون سرقت مبالغ، سوء استفاده از مقام خدمتی، رشوه خواری و طمع جویی آشکار گردیده‌اند.

در این زمینه به مورد اخیر در زمینه بازداشت یک کارمند بیمارستان دوشنبه به هنگام فروختن دارویی که کمک رایگان بشردوستانه محسوب می‌شود، اشاره ‌شد.

شریف ملا یف، کارمند مسئول آژانس مبارزه با فساد تاجیکستان گفت که موارد استفاده غیرموثر مبالغ بودجه و سرقت مبالغ دولتی در شهر و ناحیه‌های وحدت، اسفره، فرخار، شغنان، دنغره و ظفراباد این کشور آشکار گردیده‌اند.

آقای ملایف گفت، از اداره گمرک در سه ماه سال جاری از حساب باج و عوارض گمرکی به بودجه تاجیکستان بیش از 5 میلیون سامانی وارد نشده است.

وزارت انرژی و صنایع تاجیکستان نیز در سال جاری به بودجه بیش از 2 میلیون سامانی ضرر مالی وارد کرده است.

در همین حال، کارشناسان می‌گویند، همه‌ساله این آژانس از آشکار شدن مبالغ زیاد سرقت یا استفاده غیرموثر مبالغ بودجه دولتی در ساختارهای دولتی گزارش داده، اما عاملان این امر جداً مجازات نمی‌شوند.

به اعتقاد این کارشناسان، از این لحاظ موارد فساد در ساختارهای دولت تاجیکستان در حال گسترش بوده است.

اما فتاح سعیداف، رئیس آژانس نظارت دولتی مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان گفت، بیشتر افراد مظنون در فساد مالی زندانی می‌شوند.

با این حال وی تأکید کرد که مقابله با فساد تنها از طریق مجازات زندان دشوار بوده و هم اکنون دولت تاجیکستان راههای مجازات جایگزین را جستجو می‌کند.

او گفت، ممکن است چون در روسیه و برخی از کشورهای اروپا از افراد مرتکب فساد جریمه سنگین ستانده شود. مثلاً، حالا در این زمینه در تاجیکستان طرحی آماده می‌شود که طبق آن فرد مظنون در فساد مالی برای هر روز زندان 17 سامانی پرداخت خواهد کرد.

رئیس آژانس نظارت دولتی مالی و مبارزه با فساد تاجیکستان گفت، در صورت تصویب این مقررات افراد مرتکب فساد مالی مبالغ هنگفتی پرداخت خواهند کرد که "از این طریق امکان دارد، هم بودجه دولت غنی گردد و هم در راه گسترش فساد مانع ایجاد شود."