مذاکرات فرانسه و ایتالیا برای محدود کردن روادید شنگن

حق نشر عکس AFP
Image caption ویزاهای موقتی که ایتالیا به گروهی از پناهجویان تونسی داده است، به آنها اجازه می‌دهد در چارچوب روادید شنگن به دیگر کشورهای اروپا سفر کنند

رهبران فرانسه و ایتالیا، روز سه‌شنبه، ۲۶ آوریل، برای تصمیم‌گیری در باره وضعیت ۲۵ هزار پناهجویی که در ماه‌های اخیر از کشورهای آفریقای شمالی به اروپا رفته‌اند، دیدار می‌کنند.

این ملاقات می‌تواند زمینه‌ساز تغییر توافق اعضای اتحادیه اروپا برای داشتن مرزهای باز در چارچوب روادید شنگن (قرارداد سفر آزاد بین کشورهای اروپایی) شود.

نشست نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، و سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر ایتالیا، در این باره در شرایطی در رم برگزار می‌شود که هر دو نفر احتمال بازنگری پیمان شنگن را مطرح کرده اند.

به دنبال تحولات اخیر در شماری از کشورهای منطقه آفریقای شمالی، از ماه ژانویه امسال، ۲۵ هزار پناهجو از این منطقه با عبور از دریای مدیترانه خود را به خاک ایتالیا رسانده‌اند.

بیشتر این پناهجویان، شهروندان فرانسوی‌زبان تونس هستند که بستگانی در فرانسه دارند و می‌خواهند به این کشور سفر کنند.

گروهی از این پناهجویان که از دولت ایتالیا مدارک اقامت موقت دریافت کرده‌اند، با این مدارک و در چارچوب روادید شنگن اجازه دارند در کشورهای اروپایی سفر کنند.

دو هفته پیش، فرانسه به طور موقت، مانع ورود یک قطار از ایتالیا به خاک فرانسه شد و اعلام کرد که به دلیل هجوم زیاد مهاجران لیبیایی و تونسی که از ناآرامی های این کشورها گریخته‌اند، در حال بررسی امکان تعلیق روادید شنگن است.

دولت فرانسه همچنین گشت‌های ویژه‌ای را در مرز با ایتالیا مستقر کرد که از زمان به اجرا گذاشتن قوانین روادید شنگن، بی‌سابقه بوده است.

نیکلا سارکوزی و سیلویو برلوسکونی در نشست خود، راه‌های اصلاح روادید شنگن را بررسی خواهند کرد.

رهبران فرانسه و ایتالیا امیدوارند بتوانند بر سر یک طرح پیشنهادی مشترک به توافق برسند و آن را به اتحادیه اروپا ارائه کنند.

یکی از پیشنهادهایی که در این نشست بررسی خواهد شد، برقراری دوباره کنترل‌های مرزی در صورتی است که بحران های خارج از مرزهای اتحادیه اروپا باعث هجوم پناهجویان به این منطقه شود.

رهبران هر دو کشور ایتالیا و فرانسه از طرف احزاب راستگرای مخالف مهاجرپذیری تحت فشار هستند و برای متقاعد کردن آنها باید بر سر اقداماتی مشخص برای محدود کردن مهاجرت به کشورهایشان به توافق برسند.

مطالب مرتبط