تعدادی از کارکنان سفارت آمریکا سوریه را ترک می‌کنند

حق نشر عکس AP
Image caption دولت آمریکا شرایط سوریه را بی‌ثبات و ناپایدار خوانده است

دولت آمریکا به دلیل آنچه که بی‌ثباتی و ناپایداری اوضاع در سوریه خوانده، دستور داده است تا تعدادی از کارکنان سفارت این کشور از سوریه خارج شوند.

مقامات وزارت خارجه آمریکا گفته‌اند که تعدادی از کارکنان سفارت آمریکا در سوریه که حضورشان در این سفارت ضروری نیست و همچنین تمامی اعضای خانواده کارکنان سفارت، سوریه را ترک می‌کنند.

پیش از این، دولت آمریکا اعلام کرده بود که در واکنش به "خشونت وحشیانه دولت سوریه علیه شهروندانش" در حال بررسی اعمال تحریم‌هایی علیه این کشور است.

استیو کینگ استون، خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن می‌گوید که فراخواندن بخشی از کارکنان سفارت آمریکا از سوریه، نشانه نگرانی فزاینده دولت این کشور در باره رویدادی است که کاخ سفید آن را استفاده بی‌رحمانه و اسفناک از خشونت توسط دولت سوریه خوانده است.

وزارت خارجه آمریکا همچنین به شهروندانش نسبت به سفر به سوریه هشدار داد و از آمریکایی‌هایی که به سوریه رفته‌اند، خواست تا آن کشور را ترک کنند.

این هشدار در شرایطی داده شده است که دولت آمریکا در حال بررسی استفاده از گزینه‌های دیگر در واکنش نسبت به مقابله خشونت آمیز دولت سوریه با تظاهرات اعتراضی در آن کشور است.

از جمله یک سخنگوی کاخ سفید گفته است که اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر علیه سوریه در حال بررسی است و ممکن است این تحریم‌ها مسدود کردن دارایی‌های مقامات ارشد دولت سوریه را هم شامل شود.

این سخنگوی کاخ سفید حاضر نشد درباره این که آیا شخص بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه هم هدف این تحریم‌ها خواهد بود یا نه، اظهارنظر کند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن، دولت آمریکا تاکنون نتوانسته است اظهارات تند مقاماتش در باره سوریه را با اقداماتی قابل توجه و از نظر عملی موثر، همراه کند و شاید این شرایط نشان‌دهنده تردیدهای دولت آمریکا در باره این باشد که آیا کنار رفتن بشار اسد از قدرت می‌تواند نتیجه مطلوبی برای این کشور داشته باشد یا نه.

در گذشته، دولت آمریکا، رئیس جمهوری سوریه را رهبری اصلاح‌طلب و متحد احتمالی خود علیه ایران ارزیابی می‌کرد، ولی الان این نگرانی وجود دارد که ممکن است برکناری بشار اسد زمینه‌ساز یک جنگ فرقه‌ای غیرقابل پیش‌بینی شود که آثار آن سراسر خاورمیانه را فرا گیرد.

در عین حال، روز دوشنبه، سربازان ارتش سوریه با تانک، وارد شهر درعا شدند. این شهر در ۱۰۰ کیلومتری جنوب دمشق، پایتخت سوریه، حدود ۵ هفته پیش، محل اولین تظاهرات ضددولتی بود.

اعتراض‌ها علیه دولت سوریه از این شهر به سرعت در دیگر بخش های این کشور گسترش یافت.

بر اساس گزارش گروه‌های فعال در زمینه حقوق بشر، در جریان تظاهرات ضددولتی در سوریه تاکنون ۳۴۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط