حمله تازه نیروهای دولتی لیبی به مصراته

مصراته حق نشر عکس AFP
Image caption گفته می شود مصراته در روزهای اخیر شاهد خشونت های شدید بوده است

مصراته که در کنترل مخالفان مسلح سرهنگ قذافی است بار دیگر هدف حمله نیروهای دولتی قرار گرفته است.

بنابه گزارش ها سه نفر در اثر برخورد موشکی به یک ساختمان در بندر شهر کشته شدند. بندر مصراته محل فرار مخالفانی است که می خواهند به بنغازی بروند.

شهر مصراته طی دو ماه اخیر تحت محاصره نیروهای دولتی بوده است که طی آن ساکنان بخش هایی از شهر از قطعی آب و برق رنج برده اند.

ادامه حضور تک تیراندازها، درگیری های خیابانی و گلوله باران شهر مانع خروج مردم از خانه هایشان برای خریداری آذوقه و دارو می شود.

گروه های حقوق بشر می گویند بیش از هزار نفر در نبردهای این شهر کشته شده اند و تعداد خیلی بیشتری زخمی شده اند. زخمی های شهر با کشتی به بیمارستان هایی در بنغازی منتقل می شوند.

دولت قذافی در پایان هفته گذشته ادعا کرد که عملیات علیه این شهر را متوقف کرده است و نیروهای دولتی از برخی نقاط عقب نشینی کردند.

با این حال از آن زمان گلوله باران مرگبار از سر گرفته شده و مصراته که از سه طرف تحت محاصره است شاهد برخی از بدترین خشونت ها از زمان شروع محاصره بوده است.

سعدون المصراتی در مورد راکت باران بندر شهر در روز سه شنبه گفت: "وحشتناک بود، مثل صحنه ای از جنگ جهانی دوم."

او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که با مادرش و صدها نفر دیگر از ساکنان شهر و مهاجران آفریقایی منتظر قایقی بود که آنها را تخلیه کند که پرتاب راکت ها شروع شد و جمعیت برای پناه گرفتن پا به فرار گذاشت.

دولت لیبی گلوله باران مناطق مسکونی را تکذیب می کند.

دفتر دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا گفت که نیروی هوایی این کشور در روزهای پایان هفته "با موفقیت" به سه وسیله نقلیه زرهی در نزدیکی مصراته حمله کرد، اما اخطار داد که نیروهای بریتانیایی باید آماده نقشی درازمدت باشند.

ویلیام هیگ وزیر خارجه بریتانیا گفت که بریتانیا درحال برداشتن گام هایی برای تخلیه پنج هزار نفر از مردم شهر و ارسال تدارکات مورد نیاز شامل آذوقه، آب و دارو است.

آقای هیگ روز سه شنبه در پارلمان بریتانیا گفت: "رژیم لیبی باید دسترسی بدون محدودیت برای رساندن کمک های بشردوستانه را بدهد، نه فقط وعده های عمل نشده ای که جان امدادرسان ها و غیرنظامیان را به خطر می اندازد."

آقای هیگ گفت که 1500 پرواز ناتو بر فراز لیبی "امکانات نظامی ارتش قذافی را به طور جدی تحلیل برده و مانع قتل عام گسترده که نیروهای قذافی برایش برنامه ریزی کرده بودند شده است."

او گفت: "آنها همچنان قادر به ورود به بنغازی نیستند و بدون این تلاش ها احتمال زیادی داشت که مصراته هم سقوط می کرد، که پیامدهای وحشتناکی برای ساکنان شجاع شهر می داشت."

بریتانیا خواستار تعهد بیشتر اعضای ناتو به عملیات لیبی بوده است، اما روسیه روز دوشنبه گفت که دخالت نظامی غرب به خطر بروز یک رشته جنگ های داخلی در کشورهای خاورمیانه دامن می زند.

ایتالیا، فرانسه و بریتانیا هفته گذشته موافقت کردند مشاوران نظامی را برای کمک به "شورای ملی انتقال" در بنغازی که مخالفان تشکیل داده اند اعزام کنند.

ناتو درحال اعمال یک قطعنامه سازمان ملل در لیبی برای محافظت از غیرنظامیان است. این کشور از دو ماه پیش دستخوش ناآرامی هایی بوده است که از جنبش های مردمی در دیگر کشورهای عربی الهام می گیرد.

پیشتر حمله هوایی ناتو به مجتمع سرهنگ قذافی در طرابلس آسیب زده بود.

دولت لیبی آن حمله را تلاشی برای ترور رهبر و سایر مقام های ارشد سیاسی لیبی توصیف کرد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تخمین می زند که در سه هفته اخیر 30 هزار غیرنظامی از خانه هایشان در منطقه کوهستانی غرب لیبی گریخته و به جنوب تونس رفته اند که باعث شده است بعضی از شهرها عملا متروکه شود.

روز سه شنبه اولین هواپیمای کمک رسانی این کمیساریا در بنغازی فرود آمد که حامل تدارکاتی مانند چادر، وسایل آشپزخانه و روکش های پلاستیکی برای ایجاد سرپناه بود.

مطالب مرتبط